CUDRÁK, M. Měření rozložení osvětlenosti na vozovkách pomocí jasového analyzátoru LDA [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Motyčka, Martin

Student Martin Cudrák zpracoval diplomovou práci na téma měření osvětlenosti na vozovkách pomocí jasového analyzátoru. Práce je rozdělena na teoretický úvod, kde student popisuje fotometrické veličiny a normativní požadavky na měření osvětlenosti na různých třídách komunikací. Podstatnou část práce ale tvoří praktický vývoj metody, kdy student nejdříve musel připravit vzorky s bílým difúzním nátěrem, jejichž vlastnosti otestoval v laboratoři světelné techniky. V první fázi testoval student metodiku v ideálních podmínkách světelné laboratoře a až po odladění měřicí metody se pokračovalo v terénním měření. Student musel absolvovat několik nočních měření pro dostatečné ověření a odladění metody. Za velice přínosné považuji i realizaci měření biodynamické osvětlovací soustavy zejména v čase změny osvětlenosti a náhradní teploty chromatičnosti. Tyto přechodné děje nelze konvenčními přístroji změřit. Na závěr práce jsou vyčísleny i nejistoty měření této metody. I přes velké množství naměřených dat se studentovi podařilo zpracovat naměřené hodnoty do přehledných tabulek, kde oceňuji zejména barevné formátování buněk pro co největší přehlednost. Po odborné stránce je práce na velice dobré úrovni a je dobře strukturovaná a přehledná. Neobsahuje téměř žádné pravopisné či gramatické chyby. Grafické zpracování práce je také na vysoké úrovni. Za nevhodné považuji jen některá označení jako je například 2*směrodatná odchylka se znakem hvězdička v tabulce 7. Student čerpá z české i zahraniční literatury v dostatečné míře. Přístup studenta byl v průběhu zpracování práce velice aktivní a motivovaný. Proto práci hodnotím velice kladně 95 body – stupněm A. Otázky k obhajobě: Jak se změní vypočítaná osvětlenost na měřeném vzorku, když budeme uvažovat nejhorší a naopak nejlepší odraznost zjištěnou při měření všech vzorků na spektrofotometru? Jak si vysvětlujete narůstající chybu v řádkách se vzorky směrem od jasového analyzátoru, které korigujete korekcí lineárního trendu na konci práce?

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Škoda, Jan

Diplomant Bc. Martin Cudrák měl za úkol zpracovat závěrečnou práci na téma Měření rozložení osvětlenosti na vozovkách pomocí jasového analyzátoru LDA. Práce se měla věnovat celkem šesti bodům zadání, v rámci kterých měly být srovnány teoretické předpoklady s praktickým měřením. Práce je psána logicky s dobrou návazností jednotlivých kapitol. Po obsahové stránce jsou kapitoly zpracovány poměrně obsáhle a zejména v kapitolách popisujících praktické měření se odráží zajímavé výsledky z velkého množství provedeného měření. Závěry práce odpovídají teoretickým předpokladům a celkově hodnotím tuto diplomovou práci jako velmi přínosnou pro další výzkum. Rozvoj měření osvětlenosti pomocí jasové analýzy se jeví velmi perspektivní a do budoucna zcela jistě přínosný. Po grafické stránce je práce na velmi dobré úrovni, stejně tak i po jazykové stránce je práce psána s minimem pravopisných chyb. Lze konstatovat, že všechny body zadání byly splněny a k vlastní práci mám jen drobnou připomínku, kdy student v kapitole 5.4. spojuje ideální Lambertovský odraz se 100% odrazností, což není pravda, protože Lambertovský odraz je pojem definující směrový charakter odrazu a nikoliv absolutní hodnotu. Práci hodnotím stupněm A (95 bodů) a doporučuji ji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Otázky

eVSKP id 142396