ONDRÁŠKOVÁ, L. Středoušní implantáty v klinické praxi [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Provazník, Valentýna

Studentka Lucie Ondrášková se podílela na formulaci zadání projektu iniciovaném klinickým pracovištěm a dodavatelem středoušních implantátů. Nastudovala relevantní literaturu, typy a charakteristiky současných středoušních implantátů, problematiku jejich implantace a možné následné komplikace. Dále prostudovala metody měření vlastností sluchu pro hodnocení očekávaného zlepšení sluchu po implantaci. Výstupem projektu je zpracovaná a diskutovaná statistika dat získaných od vzorku 169 pacientů. Výsledky bakalářské práce Lucie Ondráškové jsou hodnotné a mohou být dále použity pro hodnocení kvality implantátů resp. účinnosti jejich použití. Vlastní provedení bakalářské práce lze hodnotit jako kvalitní, i když obsahuje některé chyby a nepřesnosti. Pozitivní je také fakt, že studentka postupovala samostatně a využívala konzultací s vedoucím práce i s odborníky - lékaři.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání B 44/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 19/20
Formální zpracování práce A 18/20
Využití literatury A 9/10
Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Janoušek, Oto

Předkládaná práce popisuje možnosti využití středoušních implantátů pro zlepšení sluchu. Úvod teoretická části seznamuje čtenáře s anatomií a fyziologií ucha. K této části práce mám výhrady, neboť z ní není jasné, které části jsou přezvaté z literatury a které jsou vlastním dílem studentky. Například celá kapitola 1.1.4 zabírající celou jednu stranu je převzatá a jsou v ní změněna jen některá slova a formulace. Přitom jediná citace se vyskytuje na konci kapitoly. Dále jsou v práci popisovány nemoci a vady ucha. Seznam je přehledný a popsané vady jsou detailně a srozumitelně popsány. Opět zde ale není zcela jasné, které části jsou přímými citacemi. Následující kapitola popisuje historický vývoj implantátů s důrazem na implantáty ušní. Tato část práce je kvalitně zpracována a doplněna relevantními obrázky. Další kapitola obsahuje popis protézy Klačanského (kap. 4.1), která je v celém svém rozsahu doslovně opsána z internetových stránek výrobce ušních protéz. Dále jsou v této kapitole uvedeny aktuální legislativní podmínky pro výrobu implantátů, což bylo požadováno zadáním. Předposlední kapitola teoretické části popisuje druhy operací a operační postupy. Detailní postupy operací jsou zde uvedeny přehledně, a oceňuji na nich vysvětlení lékařských termínů technicky orientovaným čtenářům. Poslední kapitola teoretické části práce popisuje vyšetřování vad sluchu a opět je z velké části převzatá s pouze nepatrnými úpravami jednotlivých vět. Praktická část práce sestává ze zpracování klinických dat. Studentka v praktické části srozumitelně popisuje soubor dat a jejich klasifikaci a následně objasňuje postup zpracování dat a jejich statistické vyhodnocení. Zbylou část práce tvoří soubor hypotéz o úspěšnosti terapie s konkrétními typy implantátů. Vyhodnocení dat je srozumitelné, a každý výsledek je navíc slově okomentován, takže je možno snadno posoudit, zda byla terapie úspěšná. Korektnost provádění t-testu zpochybňuje fakt, že hladina významnosti není uvedena obvyklou konstantou, ale intervalem .V závěru své práce studentka zhodnocuje výsledky statistického zpracování a vysvěltuje, proč není možné srovnat výsledky s dostupnými údaji v ČR. Nevysvětluje ale, proč je nebylo možné srovnat s výsledky ze zahraničí, jak bylo rovněž v zadání požadováno. Celkově práce působí průměrně, její kvalitu zvyšuje svědomité zhodnocení statistické analýzy, ale snižuje ji fakt, že v teoretické části práce jsou značně velké úseky převzatého textu.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání C 15/20
Odborná úroveň práce C 35/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse C 14/20
Formální zpracování práce B 8/10
Navrhovaná známka
C
Body
72

eVSKP id 39560