KYANKA, R. Návrh a analýza magnetického ložiska [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Diplomová práce pojednává o návrhu aktivního magnetického ložiska včetně demonstrátoru, který slouží pro odladění řízení magnetického ložiska a pro ukázku funnkcionality magnetické levita v praxi. Tedy se jedná o komplexní návrh od dizajnu přes elektromagnetické simulace, až po návrh řídíci elektroniky a řídícich struktur a v neposlední řadě i demostrati magnetické levitace. Student aktivně přistupoval k řešení své práce a aktivně využíval konzultace k řešení dílčích úkolů vyplývajících z diplomové práce. Samotná realizace se nezaobišla bez komplikací a časová dotace na realizaci praktické části diplomové práce si žádala být větší. Student přeukázal samostatnost při řešení a mimo jiné dovednosti si osvojil i návrh, výrobu, testování a ladění elektronických zařízení, které jsou nad rámec běžného studijního plánu. Samotná práce prezentuje dosažené výsledky a je zpracováná na dostatečné úrovni. Student si poradil s úkoly vyplývajícími ze zadání. Vzheldem na komplexní řešení jsou kapitoly dotovány nerovnoměrně a vyskytují se v práci taky drobné napřesnosti. Úroveň práce snižují i ojedinelé faktické nepřesnosti v popisem přip. vysvětleních některých problémů. Dle názoru vedoucího, práce odpovídá svým rozsahem a prezentační úrovní diplomové práce. Diplomová práce pojednává o návrhu aktivního magnetického ložiska včetně demonstrátoru, který slouží pro odladění řízení magnetického ložiska a pro ukázku funnkcionality magnetické levita v praxi. Tedy se jedná o komplexní návrh od dizajnu přes elektromagnetické simulace, až po návrh řídíci elektroniky a řídícich struktur a v neposlední řadě i demostrati magnetické levitace. Student aktivně přistupoval k řešení své práce a aktivně využíval konzultace k řešení dílčích úkolů vyplývajících z diplomové práce. Samotná realizace se nezaobišla bez komplikací a časová dotace na realizaci praktické části diplomové práce si žádala být větší. Student přeukázal samostatnost při řešení a mimo jiné dovednosti si osvojil i návrh, výrobu, testování a ladění elektronických zařízení, které jsou nad rámec běžného studijního plánu. Samotná práce prezentuje dosažené výsledky a je zpracováná na dostatečné úrovni. Student si poradil s úkoly vyplývajícími ze zadání. Vzheldem na komplexní řešení jsou kapitoly dotovány nerovnoměrně a vyskytují se v práci taky drobné napřesnosti. Úroveň práce snižují i ojedinelé faktické nepřesnosti v popisem přip. vysvětleních některých problémů. Dle názoru vedoucího, práce odpovídá svým rozsahem a prezentační úrovní diplomové práce.
Diplomová práce Radima Kyanky byla v řádném termínu obhajob doporučena k dopracování v srpnovém termínu z důvodů vážných nedostatků v práci, které byly zapříčiněny zejména nevhodným a příliš rozsáhlým zadáním, které postihovalo návrh a realizaci aktivního magnetického ložiska – magnetický návrh, simulace, návrh HW a SW včetně rozchození systému. Studentovi bylo tedy doporučeno, ať se zaměří na jeden okruh tématu, kterému rozumí a ten rozpracuje. Student tedy doplnil kapitolu analytického návrhu, upravil metodiku a doplnil výpočty (kap. 3), dále pak doplnil kapitolu ověření analytického návrhu simulací metodou konečných prvků (kap. 4) a představil komplexněji její výsledky – grafy a průběhy sil elektromagnetů v závislosti na budícím proudu a vzduchové mezeře. Stěžejním bodem přepracované práce je pak kapitola zcela nová – ověření analytických a numerických návrhů a analýz měřením. Zde student skutečně, aspoň částečně, ověřil správnost jeho návrhů měřením. Napájel jednu cívku ze zdroje konstantního proudu, pojezdem měnil vzduchovou mezeru a tenzometrem vyhodnocoval vzniklou sílu. Tímto v podstatě splnil poslední bod zadání. V práci se však stále vyskytují překlepy, nebo nevhodná slovní spojení. Body zadání jsou splněny, avšak u třetího se nedá posoudit, jestli správně. Formálně však splněn byl. Na základě těchto faktorů již doporučuji práci k obhajobě, avšak hodnotím 60 body.
eVSKP id 161930