SPOUSTA, J. Lokalizovaná oxidace vanadových vrstev doplněná in-situ analýzou [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Ligmajer, Filip

Jiří Spousta si ke splnění cílů práce zvolil relativně ambiciózní cestu spočívající v současném přívodu kyslíku i světla do vakuové komory elektronového mikroskopu za pomoci pouze jednoho dutého optického vlákna. Tato cesta obsahovala velké množství problémů a slepých uliček, v jejichž řešení postupoval naprosto samostatně a svědomitě. Byl schopný si obstarat vše potřebné pro jednotlivé experimenty (v podobě materiálních součástek i nemateriální pomoci kolegů) a dosáhl slibných prvotních výsledků. Bohužel, finální podoba diplomové práce obsahuje velké množství drobných formálních nedostatků a na několika místech je nelogicky uspořádána. Rešerše v oblasti laserem indukované oxidace a její analýzy byla navíc zpracována pozdě, prakticky až po provedení všech experimentů, a dle mého názoru šla velmi málo do hloubky i do šířky. V neposlední řadě také analýza výsledků v poslední kapitole obsahuje několik významných metodologických chyb. I přes to se ale hlavní zjištění publikovaná v této práci mohou stát základem pro další rozvoj této nové technologie.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod D
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti D
Grafická, stylistická úprava a pravopis D
Práce s literaturou včetně citací C
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Neuman, Jan

Diplomová práce pana Bc. Jiřího Spousty se zabývá vývojem inovativní metody pro přípravu lokálních struktur oxidu vanadičitého, využívající metody laserem asistované oxidace uvnitř elektronového mikroskopu. Práce obsahuje podrobný popis metod souvisejících s přípravou vrstev vanadu pomocí techniky IBAD, konvenční způsoby lokální oxidace jako je lokální anodická oxidace (LAO), laserem asistované oxidace, a způsoby analýzy pomocí Ramanovy spektroskopie, elektronové mikroskopie a mikroskopie atomárních sil. Merito diplomové práce tvoří vývoj metody pro lokální oxidaci vanadu uvnitř komory elektronového mikroskopu, zejména pak řešení dutého vlákna použitého pro přivedení laseru a kyslíku do blízkosti vzorku. Předložená práce je psaná v anglickém jazyce na velmi vysoké úrovni s minimem gramatických chyb, což hodnotím velmi pozitivně. Z práce je zjevné, že student se v průběhu řešení musel vypořádat s celou řadou technických a inženýrských problémů. I přes poměrně velmi komplikovaný systém dokázal úspěšně vytvořit a charakterizovat první struktury oxidu vanadičitého uvnitř elektronového mikroskopu, což považuji za vynikající výsledek a prokázání schopností studenta řešit komplexní problémy. Práce řeší problematiku lokální oxidace vanadu zcela nekonvenčním a inovativním způsobem, celkový dojem z předložené práce zhoršuje struktura a zvolený styl předložených textů. Práci bych vytknul zejména: - Zasažení do širšího kontextu problematiky a jaké jsou důvody a nedostatky současně existujících technik, či technik alternativních způsobů, které vedou k potřebě vývoje nové metody. Chybí podrobnější rešerže využití oxidu vanadičitého, ze kterého by plynula potřeba vývoje nové technologie pro lokální oxidaci vanadu. - Obecně se texty velmi zaměřují na technický popis práce, který byla provedena. V textu se dohromady míchají detailní technické popisy parametrů a postupy přípravy s obecnými popisy technologií a funkcí. To výrazně zhoršuje přehlednost textu a obtížnost při čtení. - V popisu použitých technologií se věnuje kapitola 1.2.4 popisu techniky LAO, která však z mého pohledu není ve finálním řešení použita a přijde její uvedení do práce trochu zavádějící. - V kapitole 2, která se zabývá vývojem nové metody, mi chybí základní popis a vysvětlení principu vyvíjené metody společně s popisem navrhovaného řešení. Z popisu má čtenář dojem, že se experimentální část s úspěchy/neúspěchy předchází rešerži a návrhu. Tento přístup pro vývoj nových metod není zcela šťastný. - V kapitole 3.2.1 jsou prezentovány první výsledky nové metody lokální oxidace. I když na obrázcích vidíme první výsledky, některá tvrzení o jejich vlastnostech nejsou podložena konkrétními výsledky analytických technik, která by tvrzení podpořila. Z pohledu splnění požadavků a cílů zadání lze tedy zadání považovat za splněné, avšak vzhledem k výše uvedeným výtkám souvisejícím se zpracováním diplomové práce hodnotím celkovou známkou C – dobře.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti D
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 158268