LANG, R. Vysokofrekvenční oscilátor v technologii CMOS [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Prokop, Roman

Posudek vedoucího se z velké většiny opírá o názory konzultanta Ing. Jana Chromčáka (ON Semiconductor), který byl v průběhu řešení se studentem v úzkém kontaktu. Cílem zadané práce bylo navrhnout generátor hodinového signálu o frekvenci 100 MHz ve standartním 250 nm CMOS procesu s ohledem na teplotní stabilitu a eliminaci vlivu výrobního procesu. Zamýšlené použití tohoto bloku je taktování vnitřní logiky v AC-DC kontrolerech, a proto je také vhodné zaměřit se na nízkou spotřebu navrženého bloku a možnost trimování. S ohledem na výše zmíněné požadavky považuji zadání za netriviální a komplexní problém vyžadující systematický inženýrský přístup. Student po celou dobu pracoval samostatně, konzultoval velmi detailní a specifické otázky, navrhoval řešení známá z literatury a přicházel s vlastními modifikacemi. Při práci s odbornou literaturou oceňuji, že se student primárně zaměřil na odborné články z IEEE sborníků starších ne víc jak 5 let v anglickém jazyce. Sám také aktivně vyhledával další související články a efektivně z nich získával potřebné informace. Po celou dobu projektu pracoval student velmi intenzivně a díky jeho aktivnímu a svědomitému přístupu byl schopen odevzdat práci v daném termínu a odpovídající kvalitě navzdory počátečním organizačním komplikacím. Student v teoretické části práce uvedl možné principy realizace zadaného obvodu a shrnul některé známé přístupy kompenzací těchto obvodů. Na základě této teoretické části přistoupil k realizaci jádra oscilátoru typu current-starved a diferenciálního typu. Po porovnání těchto dvou realizací se následně s ohledem na požadované vlastnosti rozhodl zaměřit na realizaci typu current-starved doplněnou o několik možných kompenzačních obvodů. Z praktického hlediska bych práci dále doporučil pojednání o vlivu parazitních kapacit vznikajících v průběhu layoutu, kdy tyto parazitní jevy mohou výslednou frekvenci ovlivnit typicky i o 20-30%. Tyto připomínky ovšem vyžadují jistou praktickou zkušenost s návrhem integrovaných obvodů a dalece přesahují absolventské znalosti. Student navíc tyto body také konzultoval a je si jich vědom, a proto jeho práci hodnotím jako VÝBORNOU.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Musil, Vladislav

Úkolem diplomanta bylo navrhnout vysokofrekvenční oscilátor v technologii CMOS. Práce začíná rozborem kruhových oscilátorů a jejich parametrů. Následuje rozbor teplotní, procesní a napěťové kompenzace a vlastní návrh oscilátoru v technologii CMOS 0,25 um. Hlavním přínosem práce je výběr zapojení oscilátoru, jeho návrh a návrh kompenzačních obvodů. Téma práce souvisí se širším tématem řešeným pro praxi a jednalo se o náročný projekt. Výsledky práce jsou užitečné pro další práci na vývoji generátorů obdélníkového signálu a výsledný návrh pravděpodobně bude užitečný pro zadavatele. S podařeným návrhem kontrastuje formální stránka práce, která používá metodiku používanou ve vývojovém oddělení továren, kde je rozhodující splnění úkolu v daném termínu a technický slang je široce využíván. Předložená práce má celkový rozsah 53 strany textu a poměrně logické členění na kapitoly. V detailech mám výtku ke srozumitelnosti textu a k používání slangu a různým nepřesnostem a také gramatickým chybám, především chybějí čárky. Překlad anglického to control jako kontrolovat je slangový, správnějí řídit. Názvy chemických prvků není potřeba psát s velými písmeny - Bor a Fosfor (str. 27). Používání termínu frekvence a někdy kmitočet. Záměna generátoru obdélníkového a rampového signálu na str. 48. Navrhuji, aby autor při obhajobě se pokusil formulovat české ekvivalenty a uvedl význam používaných anglických termínů, především current-starved oscilátor (oscilátor s omezeným proudem buněk), negative skewed oscilátor (oscilátor se zpožděným řízením tranzistorů), trimování (nastavování), replica bias obvod, možná i další. Inženýrská rozhodnutí jsou jen málo komentována a podobně je to s výpočty (hlavně volba poměrů W/L). Zadání práce bylo splněno, ale závěry jsou hodně stručné, neshrnují všechny dosažené výsledky a jsou málo výstižné vzhledem k zadání a obsahu diplomové práce. Student v práci využíval odpovídající množství literatury, kterou cituje také v textu. Závěrem konstatuji, že zadání práce bylo rozsáhlé a náročné na samostatnou činnost diplomanta a bylo splněno na dobré úrovni. Předložená práce prokazuje diplomantovu schopnost inženýrské práce, text s uvedenými výhradami odpovídá požadavkům na kvalitu práce v magisterském studiu. Proto doporučuji práci k obhajobě a navrhuji klasifikaci známkou velmi dobře (85 bodů/B).

Navrhovaná známka
B
Body
85

Otázky

eVSKP id 85704