BAFRNEC, M. Hodnocení zdrojů entropie v běžných počítačích [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.
Zadání práce považuji za splněné v celém rozsahu. Student bezchybně a konzistentně popsal příslušnou teorii, dále pak navrhl a naprogramoval aplikaci pro generování binárních postupností z různých zdrojů entropie a rovněž tak naprogramoval aplikaci pro hodnocení zdrojů entropie. Na jejich základě pak zkoumané zdroje entropie zhodnotil. Student zadaný problém řešil systematicky a samostatně, přičemž mě o dosažených výsledcích pravidelně informoval. Práce je psána logicky, odborně a na vysoké formální úrovni. Z uvedených důvodů práci hodnotím 100 body, tj. stupněm A.
Bc. Matúš Bafrnec měl dle zadání v diplomové práci za úkol, popsat problematiku zdrojů entropie a způsoby jejich hodnocení, vytvořit program pro získávání bitových posloupností ze zdrojů entropie, vytvořit program pro hodnocení zdrojů entropie založený na standardu NIST 800-90B a otestovat popsané zdroje entropie. Veškeré body zadání jsou z odborného i formálního hlediska splněny na velmi dobré úrovni. Teoretická i praktická část práce na sebe logicky navazují, jsou sepsány srozumitelně a konzistentně. Diplomant vytvořil aplikace pro získávání dat ze zdrojů entropie a jejich testování. Návrh aplikace je dobře zdokumentován, vše funguje tak, jak je v práci popsáno. Stejně tak jsou logicky zdůvodněny závěry, které z experimentů diplomant vyvodil. Přestože se jedná o velice kvalitní dílo, mám k práci několik připomínek. - V úvodní části práce mohly být precizněji definovány pojmy zpráva, symbol a označení pravděpodobnosti jejich výskytu, které jsou ve vztazích využívány. - U popisu konkrétních zdrojů entropie měl být detailněji popsán blok digitalizace (použitý převodník má zásadní vliv na celý zdroj entropie). - U zdroje entropie ze zvukového záznamu měl být uveden dynamický rozsah zdroje a vlastnosti převodníku, na těchto základech teprve zvolit vhodný formát pro ukládání dat, diplomant tento krok prováděl experimentálně, což je možné, ale ne příliš vhodné. - Na str. 79 diplomant správně uvádí, že zařazením hešovací funkce se entropie nezvýší, z tohoto pohledu jsou v kapitole 4.4. nevhodně voleny některé formulace o „zvyšování entropie pomocí hešovací funkce“. Stejně tak poznámka o nedokonalosti metodiky testování zdrojů entropie podle SP 800-90B (str.79) není relevantní, protože testy v tomto případě je třeba aplikovat na „surová“ data ze zdrojů entropie. - Seznamu symbolů veličin a zkratek je neúplný. Diplomant prokázal prací velmi dobré inženýrské schopnosti, proto navrhuji hodnocení A/96bodů.
eVSKP id 126048