ČECHÁK, O. Zkušební zařízení na měření pevnosti pájeného spoje [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Starý, Jiří

Zadání diplomové práce "Zkušební zařízení na měření pevnosti pájeného spoje" vycházelo z potřeb laboratorní výuky i požadavků na měření pevnosti obecně. Aktivita studenta během řešení a zpracování práce byla na velmi dobré úrovni. Student se pravidelně účastnil konzultací a diskutoval řešenou problematiku. Byl samostatný při řešení práce. Při řešení diplomové práce prokázal student vysokou odbornou úroveň, soustředěné zaujetí úkolem a předpoklady pro systematický přístup. Práce je zpracována přehledně a formálně správně. Literatura byla během řešení používána. Zadání diplomové práce bylo splněno v plném rozsahu a v mnohých směrech překročeno. Výstupy z diplomové práce budou kromě výuky využívány i pro sledování pevnosti montážních spojů. Práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
94

Posudek oponenta

Špinka, Jiří

Předložená diplomová práce řeší problematiku měření pevnosti pájeného spoje a návrh i konstrukci zařízení použitelného pro tyto účely. Téma i cíl práce odpovídá oboru studovaného studentem. Hlavní její zaměření je na návrh zkušebního zařízení a jeho odzkoušení na vybraných vzorcích. V úvodní části student přehledně shrnul dosavadní informace a zkušenosti o této oblasti zkoušek. V praktické části se zaměřil na použití úpravy, návrh úprav mechanické části používaného zařízení i konstrukci řídící jednotky, kterou zrealizoval a odzkoušel. Přínosem je i řešení problematiky ochrany proti přepětí. Diplomant také nechal vyrobit testovací zkušební DPS desky. Po osazení těchto desek provedl zkoušky s použitím nově inovovaného systému. Úroveň předložené práce je po stránce obsahové i z hlediska výsledků výborná. Mám následující otázky a připomínky k diskuzi: Str. 13, Obr. 1.4. Proč používáte pojem terminál, když jde o drátový vývod ? Str.20, a další (23,43,45,46,49,51) Provedl jste vždy několik úspěšných měření , ale vypočetl jste jenom průměry. Bylo by vhodné použít i jiné parametry, nejlépe nějakou statistickou metodu, například Weibullovo rozdělení: https://en.wikipedia.org/wiki/Weibull_distribution http://www.elektro-energetika.cz/calculations/distrweibull.php?language= Str. 36 Tab 6.2. a 6.3 . Jaký bude průběh naměřených hodnot ? Zkuste třeba sestrojit graf ! Str. 69 a další, ve výkresech nejsou uvedeny použité materiály dle norem. Práce splňuje požadavky na diplomovou práci, diplomant prokázal schopnosti inženýrské práce. Doporučuji k obhajobě

Navrhovaná známka
A
Body
92

Otázky

eVSKP id 120230