NOVÁK, T. Napjatostně deformační analýza rozhledny Hraniční vrch [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Fuis, Vladimír

Téma bakalářské práce je napjatostně deformační analýza rozhledny, kterou si student sám vybral – rozhledny Hraniční vrch u města Albrechtice. Jedním z cílů této práce je vytvořit dodatečné studijní materiály pro studenty bakalářského studijního programu, a proto práce obsahuje více různých variant rozhledny řešené analyticky. Student pracoval samostatně a průběžně informoval vedoucího práce o průběhu řešení. Při řešení diplomant prokázal schopnost aplikovat znalosti získané v průběhu bakalářského studia na řešený problém, a proto navrhuji celkové hodnocení A/výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Skalka, Petr

Autor se v práci zabývá deformačně-napěťovou analýzou rozhledny na Hraničním vrchu. V rámci rešeršní studie zjišťuje potřebné informace pro následnou úpravu topologie rozhledny, a to z důvodu nevyhovujícího stavu konstrukce. Řešenou problematiku konzultoval s firmou FEVIA s.r.o. Pro řešení deformačně-napěťové odezvy konstrukce rozhledny volí analytický přístup. Výpočtový model rozhledny uvažuje jako prutovou konstrukci s vědomím, že se jedná o model nižší úrovně než v případě řešení rozhledny jako rámové konstrukce. Z důvodu zjednodušení volí redukci výšky obou věží rozhledny, neboť se skládají z opakujících se typizovaných segmentů. Jedná se o dvě věže vzájemně propojené lávkou. U konstrukce uvažuje pouze zatížení vlastní tíhou. Zatížení od střechy rozpočítává do uzlů příslušné věže a definuje ji tíhovou silou. Stejným způsobem definuje zatížení věže od schodiště, které je kotveno do uzlů a to pouze na jedné věži. Dále zohledňuje zatížení od větru na základě informací z Českého hydrometeorologického ústavu pro danou oblast, ve které je rozhledna umístěna. V další části se autor zabývá vlivem ukotvení obou věží na deformačně-napěťovou odezvu konstrukce. Vhodnost způsobu ukotvení konstrukce posuzuje na základě hodnoty bezpečnosti vůči MS pružnosti a MS vzpěrné stability. Pro každou řešenou variantu lokalizuje kritické prvky konstrukce. Správnost analytického řešení verifikuje metodou konečných prvků. V závěru práce autor řeší deformačně-napěťovou odezvu celé konstrukce rozhledny jakožto rámové konstrukce s využitím metody konečných prvků. Posuzovaná práce je zpracována přehledně, obsahuje však překlepy a chyby ve značení, což způsobuje práci místy hůře čitelnou. Autor v textu používá místy nevhodné formulace a měl by si ujasnit význam používaných pojmů. Velmi však oceňuji použití MKP při řešení této problematiky. Autor splnil všechny vymezené cíle této bakalářské práce. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 109073