RADIANSKY, M. Stavba v krajině - Winery [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Urbášková, Hana

Diplomant si velmi rychle udělal názor na koncept řešení, který velmi dobře reaguje na terén a okolí s max. využitím potencionálu území a jeho dominant (Pálava,Mušovská jezera aj.) Diplomant při řešení návrhu viničního hospodářství vytvořil moderní objekt pro výrobu, prezentaci a prodej vína s potřebami vinařského businessu. Za přínosné považuji návrh dalších doplňkových aktivit pro další posílení turismu a pozitivně hodnotím vytvoření "nábřeží" kolem Pálavského jezera. Zvolené netradiční terasovité řešení výroby je zvládnuté a využívá gravitační způsob výroby vína. Energetický koncept je zaměřen na pasivní využívání sluneční energie jižních prosklených fasád. Na ohřev užitkové vody se využívají sluneční kolektory. Ekologický koncept zohledňuje úsporné hospodaření s přírodními zdroji. Diplomová práce působí přesvědčivě, obsahuje tvůrčí potenciál a prokazuje znalosti ve zvoleném oboru. Otázky a náměty k obhajobě: Objasněte ideu řešení a její promítnutí do urbanistického a architektonického řešení.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování pracovala svědomitě a zodpovědně
Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Loutocká, Vlasta

Předloženou diplomovou práci doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení A 95.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení Předkládaná práce řeší symbiózu krajinného reliéfu, specielního gravitačního způsobu výroby vína, potřeb návštěvníků a prezentace vína ambiciózním způsobem, který je ale plně v kontextu s okolím. Náročná stavba vetknutá do svahu se navenek presentuje prosklenými stíněnými fasádami a rampami pro pěší exkurzi po areálu, jinak splývá s okolní přirozenou či uměle vysázenou zelení, kterou doplňují i zelené vegetační střechy objektu. Výstižně využívá břehu vodní plochy pro vytvoření oddychového nábřeží s možností společenského vyžití a napojení na existující cyklistickou stezku, což areál naplňuje životem a propojuje s okolím.
Architektonické řešení Architektonický návrh je veden snahou co nejlépe využít poměrně dramaticky svažitého terénu pro vytvoření zajímavé stavby se zajímavým obsahem. Zpracovatel návrhu chce neustále návštěvníka areálu něčím zaměstnávat nebo upoutávat, vede jej tedy rampami po uměle vytvořených terasách s vinicemi a zároveň průhledy do interiéru objasňuje technologii výroby vína či pro uklidnění nabízí pohled na jezero. Protože student klade zřejmě největší důraz na začlenění objektu do kontextu s okolím, nezabývá se ve své práci žádnými nápadnými architektonickými detaily.
Provozní řešení Provoz v objektu je rozčleněn tak, aby nekolidoval pohyb hostů s výrobou vína. Naskladňování suroviny se děje s horního parkoviště, přístup hostů a odvoz produktu ze spodní rampy oddělenými vstupy. Přes drobné provozní nedostatky, kdy se přece jen někdy provozy nepodařilo důsledně oddělit nebo vyřešit uspokojivě zásobování kuchyně, se dá říci, že je navržen komfortní areál s vícerými možnostmi využití.
Technicko konstrukční řešení Konstrukční řešení je navrženo v minimálním základním konceptu. Několikapodlažní objekt ve svahu by kladl vysoké nároky na kvalitní stavebně-konstrukční řešení s ohledem na zemní tlaky a nestabilní podloží, které se na břehu vodní nádrže dá předpokládat, ale toto není námětem předložené práce. Student by si ale měl uvědomit, že takto navržený komplex bude mít velké nároky na technické řešení - např.na výměnu vzduchu a vodní a odpadové hospodářství, které je v projektu zmíněno pouze velmi okrajově a dílčím způsobem.
Formální úroveň Formální stránka práce je na uspokojivé úrovni.
Navrhovaná známka
A
Body
95

Otázky

eVSKP id 31537