RAŠKA, V. Model transportu elektrického náboje v perovskitech a jejich prekurzorech [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Zmeškal, Oldřich

Práce Viléma Rašky byla zaměřena na studium elektrických a dielektrických vlastností tenkých perovskitových vrstev. V teoretické části se věnoval popisu matematického aparátu elektrických a dielektrických měření, který následně aplikoval i na vlastní vyhodnocení experimentálních dat: volt-ampérových charakteristik proudů omezených prostorovým nábojem a impedančních spekter studovaných vrstev (tří vzorků sestávajících z vrstvy perovskitu a vrstvy perovskitových nanočástic), které vykazovaly i luminiscenční chování. Vzhledem k tomu, že měl při sepisování práce značné zpoždění a neodevzdal ji v termínu, končí studium až v letošním roce. Vlastní experimentální práci se věnoval pouze omezeně (nepodílel se na přípravě roztoků), protože se jednalo o studenta kombinovaného studia. Na základě konzultací reagoval na připomínky a operativně je zapracoval do vlastního textu. Jeho slabší stránkou byl nedostatek času, který mohl bakalářské práci věnovat.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse C
Závěry práce a jejich formulace D
Využívání konzultací při řešení práce C
Celkový přístup k řešení úkolů B
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování C
Využití poznatků z literatury C
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Pospíšil, Jan

Student Vilém Raška vypracoval svou bakalářskou práci na téma „Model transportu elektrického náboje v perovskitech a jejich prekurzorech“. V teoretické části své práce student popsal základní rovnice popisující transport elektrického náboje materiálem, rovněž se seznámil s měřením dielektrických vlastností. V této části práce se také nachází velmi stručný popis perovskitových materiálů, což považuji za nedostatečné vzhledem k dnešní popularitě tohoto tématu mezi širokou vědeckou komunitou, stejně tak i vzhledem k experimentální části a použitým materiálům. Po obsahové stránce tato práce sice splňuje požadavky zadaní, nicméně orientace v její experimentální části vyžaduje velkou pozornost, posloupnost jednotlivých kapitol není volena dle mého názoru vhodně. Nezaujatý a neznalý čtenář se v daném tématu ztratí hned po prvním odstavci. Po jazykové stránce je práce psána celkově na nízké úrovni, stylistické nedostatky, časté chyby či překlepy, nevhodná slovní spojení pouze umocňují již dříve nabytý celkový dojem z práce. Četnost těchto chyb nestojí ani za jejich příkladné vyjmenování. Mezi další nedostatky řadím až neuspokojivé zacházení s literaturou a citačními zvyklostmi. Pokud se ještě jednou vrátím k experimentální části, ta dle mého názoru (vhledem ke komplikovaným vyhodnocením) vyžadovala detailnější a přehlednější rozbor měřených dat, a následně i výsledků, kdy tabulky nejsou moc přehledné. Závěr bakalářské práce je na můj vkus až příliš stručný vzhledem k množství realizovaných experimentů. Předloženou bakalářskou práci hodnotím známkou D (uspokojivě) a nakonec ji doporučuji k obhajobě před odbornou komisí.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání B
Logické členění práce C
Kvalita zpracování výsledků D
Interpretace výsledků, jejich diskuse D
Využití literatury a její citace D
Úroveň jazykového zpracování E
Formální úroveň práce – celkový dojem D
Závěry práce a jejich formulace D
Navrhovaná známka
D

Otázky

eVSKP id 145047