SAMOHEJL, M. Využití vysokorychlostní kamery v oblasti zhášení spínacího oblouku [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.
Student vypracoval bakalářskou práci samostatně. Při zpracovávání práce byl aktivní, iniciativně sám navrhoval možnosti, jak ze získaných výsledků vytěžit co nejvíce informací. Na výslednou kvalitu bakalářské práce mělo vliv i to, že se autor zabývá fotografií, což se mu hodilo při optické diagnostice vypínacího oblouku. Pro vyšší kvalitu měření poskytl i ND filtry. Naprosto sám vytvořil program v Matlabu, pomocí něhož se prováděla analýza ekviintenzit, i určení optimálního nastastavení kamery včetně navrženého statistického zpracování obrazu. Práce splňuje všechny podmínky kladené na bakalářskou práci, všechny body zadání byly rovněž splněny, a proto doporučuji práci k obhajobě. Doufám, že student bude v započaté problematice pokračovat i na magisterském stupni.
Autor se podle zadání BP zabýval vznikem a zhášením el. oblouku ve spínacích přístrojích. Pro diagnostiku spínacího oblouku použil vysokorychlostní kameru a vyhodnotil získaná data. V souladu se zadání se v první kapitole věnuje vzniku a zhášení oblouku. Ve druhé specifukuje používanou kameru adiskutuje možnosti optické diagnostiky oblouku. Ve třetí kapitole popisuje zkušební obvod v nové laboratoři spínacích přístrojů vybudované ve vědecko-technickém parku prof. Lista. Ve čtvrté kapitole jsou popsána měření a vyhodnocena data získaná měřením na kondenzátorové stolici a v laboratoři spínacích přístrojů. Předložený BP má výzkumně-vývojový charakter. Interpretace výsledků experimentů na základě záznamů vypínaných proudů, obloukového napětí a optických záznamů pořízených rychlostní kamerou přesahuje výrazně znalosti dosahované na bakalářském stupni studia. Potvrzuje se, že podobné experimentálně zaměřené bakalářské práce lze realizovat jen v prostředí moderní laboratoře spínacích přístrojů a s podporou zkušeného experimentátora. V souladu s formulacemi v závěru BP lze očekávat, že optickou diagnostiku spínacího oblouku lze dále zdokonalovat v několika dílčích směrech a některé z nich mohou být rozpracovány v budoucí DP. Přes několik formulačních nepřesností v textu a překvapujících gramatických prohřešků, hodnotím BP práci Matěje Samohejla jako výbornou. Předloženou práci doporučuji k obhajobě
eVSKP id 71241