ČÍRTEK, P. Ověření pravosti podpisu s využitím algoritmů založených na neuronových sítích [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Student se zabýval prací zaměřenou na téma ověření pravosti offline podpisu. V rámci teoretické části rozebral problematiku podpisu z pohledu právního řádu a způsobu ověření jeho platnosti. Dále nastudoval a popsal základy hlubokého učení. Při teoretickém rozboru se student opírá převážně o odbornou literaturu. Dále provedl rešerši dostupných datových množin, které později použil k vytvoření modelů založených na neuronových sítí pro ověření pravosti podpisu. Dále vytvořil vlastní datovou množinu pravých a falešných podpisů z českého prostředí. Na těchto množinách provedl experimenty, které vhodně diskutoval. Podařilo se vytvořit model, který je schopen s přesností 87,5 % ověřit pravost podpisu z českého prostředí. Po formální stránce jsou některé části textu méně kvalitní a čitelné. Negativem jsou také grafy a obrázky v rastrové grafice. V některých částech student používá k oddělení desetinných míst tečku místo čárky. Po formální stránce je práce na průměrné úrovni. Nicméně velmi kladně hodnotím svědomitý přístup studenta k vypracovávání tématu. Pravidelně konzultoval a aktivně přicházel s nápady a řešeními vzniklých problémů. Student zadání splnil v plném rozsahu a z výše popsaných důvodů navrhuji hodnocení A/95b.
Úlohou študenta bolo zoznámiť sa s veľmi aktuálnou a zaujímavou problematikou, ktorou bolo overenie pravosti podpisu s využitím umelých neurónových sietí. V rámci práce bolo potrebné navrhnúť a následne realizovať niekoľko metód založených na rôznych architektúrach neurónovej siete, s pomocou ktorých bude dochádzať k overeniu podpisu. Tieto navrhnuté metódy bolo potrebné následne vhodným spôsobom anylyzovať a porovnať. Písomná časť práce je pomerne prehľadne členená a vhodným spôsobom rozoberá danú problematiku. Malým nedostatkom písomnej časti je, že práca obsahuje rôzne typografické a formálne chyby. V práci sa taktiež vyskytujú obrázky v nízkej kvalite a rovnako tak niekedy ťažko čitateľné popisky v samotných obrázkoch. Spomenuté nedostatky ale výrazne neznižujú odbornosť a celkovú úroveň výslednej práce. V rámci riešenia praktickej časti záverečnej práce študent vhodnou formou prezentuje svoje výsledky riešenia. Navrhnuté riešenie práce využíva vhodné metódy, je prepracované a kvalitne zdokumentované. Vzhľadom na spomenuté skutočnosti záverečnú prácu študenta hodnotím 94 bodmi, A.
eVSKP id 159179