GROSSMANN, D. Návrh řídicí elektroniky 3D tiskárny [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.
Předkládaná bakalářská práce pana Grossmana na téma Návrh řídící elektroniky 3D tiskárny ze zabývá konstrukcí elektronické části řízení pro nekomerční tiskárnu typu RepRap, díky níž by bylo možné 3D tiskárnu ovládat pomocí PC s obslužným programem, nebo bez využití PC, kde by byl tisknutý model uložen na SD kartě. Pan Grossman přistoupil k řešení práce velice profesionálně a na konzultace chodil pravidelně a připraven. Jeho vystupování bylo seriózní vzhledem k tomu, že zvládal dvě studia zaráz. Technické problémy zvládal řešit s nasazením a efektivitou. Autor samostatně nastudoval teorii řízení krokových motorů a návrhu obvodů pro jejich řízení. Dále se seznámil s 3D tiskárnou a jejím ovládacím rozhraním, kde pak dokázal konfigurovat firmware tiskárny na základě svého návrhu. Práce je psána logicky a přehledně a může sloužit jako takový „manuál“ pro začínající stavitele z hlediska konfigurace firmware a obsluhy 3D tiskárny. Pan Grossman splnil všechny body zadání a vzhledem k výše uvedenému navrhuji hodnocení
Tématem práce Bc. Davida Grossmanna je 3D tisk, respektive návrh řídicí elektroniky pro 3D tiskárnu. Práce je členěna do tří hlavních kapitol. V první kapitole je velmi stručně představena technologie 3D tisku a používané materiály. Druhá kapitola obsáhle popisuje hardware. Třetí kapitola se zabývá softwarem. Úroveň práce je zbytečně snižována překlepy, chybami a spojeními s nejasným smyslem (například „doba mrtvého času“). I přes pravděpodobné použití editoru typu Tex se autor ani po typografické stránce nevyhnul některým chybám. Strany 17 až 22 jsou doslovným nepříliš kvalitním překladem datasheetu k obvodu A4989. Obrázek 2.2 je v tištěné verzi hůře čitelný. V obrázku 2.12 mne zaujal popisek: „Chyba najít kam připojit asi D54.“ Citování obrázků je nejednotné. Citovanou literaturou jsou většinou webové stránky a datasheety, jediná tištěná publikace je ocitována chybně. V celé kapitole Hardware je prakticky pouze popisován použitý hardware, případně jeho funkce. Není zřejmá praktická část, pouze se objevují schémata, která předpokládám vznikla vlastním návrhem, o němž se ale v práci nedozvídáme téměř nic, pouze v závěru jsou krátce zmíněny jeho výhody. Není zmíněn návrhový systém ani počáteční požadavky na elektroniku (prostorové, materiálové, cenové,…). Návrhu byl zřejmě věnován čas, nicméně postup není v práci popsán ani obecně, ani konkrétně. Text spíše působí jako reverzní inženýrství existující elektroniky. V části Software je z velké části opět pouze obšírně popisováno nastavení. Kapitola 3.2 se zabývá softwarem pro PC, přičemž v zadání se hovoří o návrhu elektroniky s grafickým LCD právě z důvodu, aby se počítač nemusel použít. Až v Závěru se dozvídáme co vše bylo fyzicky realizováno a z Příloh vidíme množství realizované práce. Student zřejmě návrhu věnoval množství času a odvedená práce je kvalitní, ale popis cesty k dosažení výsledku je dosti nešťastný. Podle práce se zřejmě nedá postup návrhu elektroniky zopakovat. I přes tyto výhrady práci doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 94502