HORÁKOVÁ, K. Analýza látek s negativními účinky na zdraví člověka vyskytujících se v rtěnkách [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Diviš, Pavel

Práce vznikla na základě zájmu studentky o problematiku bezpečnosti kosmetických přípravků. Studentka si rovněž zajistila potřebné vzorky k analýze. Cíle práce byly splněny. Studentka nastudovala potřebnou literaturu a kvalitně zpracovala teoretickou část svojí práce. Experimentální činností v laboratoři studentka prokázala svoji zručnost a schopnost pohybovat se v laboratoři. Studentka analýzou poměrně velkého počtu vzorků získala zajímavé, originální, poměrně ojedinělé výsledky, které mohou být dále využity. Výsledky své práce studentka zpracovala v rámci experimentální části DP. Po celou dobu studentka pracovala samostatně, průběžně postup svojí práce konzultovala s vedoucím DP. Práci Bc. kristýny Horákové doporučuji k obhajobě a hodnotím ji celkovou známkou A/výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury B
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Závěry práce a jejich formulace B
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Kučerová, Simona

V posuzované práci se autorka zabývá analýzou vybraných látek s negativními účinky na zdraví člověka vyskytujících se v kosmetice, zde konkrétně v rtěnkách. Svoji pozornost autorka věnovala analýze parabenů a tzv. těžkých kovů. Pro analýzu použila techniky vysokoúčinné kapalinové chromatografie (HPLC-DAD) a atomové spektrometrie (ICP-MS a CV-AAS). Na této práci oceňuji celkový obsah, návaznost jednotlivých kapitol, dobře zpracované obrázky a grafy. Text je přehledný a srozumitelný. Poznatky autorka čerpá převážně ze zahraničních zdrojů, na které se odkazuje v celé šíři svojí diplomové práce. Experimentální část práce je zdařilá, velmi kladně hodnotím nápad srovnat ceny rtěnek s jejich složením. I když zde autorka nenašla žádnou přímou souvislost, jde o cennou informaci pro spotřebitele. V práci postrádám ilustraci analyzovaných vzorků a jakékoliv doporučení, jak zamezit ve větší míře orální expozici vybraných látek. Bylo by rovněž zajímavé porovnat obsah zkoumaných látek v rtěnkách i v rámci různých druhů (matné, lesklé, dlouhotrvající, sametové, transparentní, třpytivé, tekuté apod.) Cíle práce byly splněny, z výsledků vyplývá, že vzhledem k obsahu zkoumaných látek v 36 analyzovaných rtěnkách je možné deklarovat pravděpodobnou zdravotní nezávadnost těchto kosmetických produktů. Práce svým zpracováním, rozsahem a provedenými experimenty splňuje požadavky na diplomovou práci. Práce působí jako celek velmi dobrým dojmem, doporučuji práci k obhajobě a hodnotím ji známkou A / výborně

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování B
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 139207