BAKAJ, Š. Použití konceptu Open Telemetry pro správu sítě [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Matoušek, Petr

Práci považuji za velmi dobrou. Student si vytvořil vlastní netriviální testbed, na kterém implementoval monitorování pomocí systému Open Telemetry. Práce byla náročná, protože standard OpenTelemetry i implementace dostupných knihoven se během roku vyvíjela, takže bylo nutné některé části předělávat. Svými experimenty student demonstroval možnosti systému Open Telemetry pro monitorování reálných síťových aplikací i zapojení výstupů Open Telemetry do komplexního monitorování systémů. Práci hodnotím stupněm B, velmi dobře. 

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Informace k zadání Cílem práce bylo analyzovat systém Open Telemetry a demonstrovat jeho využití pro monitorování a správu sítí. Protože se jedná o poměrně nový standard z roku 2022, který se stále vyvíjí, nebylo jednoduché sehnat relevantní informace o systému, nasadit systém do virtuálního testbedu a porovnat jeho využití s dostupnými metodami monitorování sítí jako jsou Netflow či SNMP. Navzdory těmto omezením student zadání splnil.
Práce s literaturou Student využíval dostupné standardy a literaturu.
Aktivita během řešení, konzultace, komunikace Student docházel na dohodnuté konzultace a prezentoval průběh řešení.
Aktivita při dokončování Některé části práce byly dokončovány na poslední chvíli a nebyly před odevzdáním dostatečně konzultovány.
Publikační činnost, ocenění Práce nebyla publikována.
Navrhovaná známka
B
Body
85

Posudek oponenta

Ryšavý, Ondřej

Práce představuje OpenTelemetry - novou technologii pro monitorování síťového prostředí. Vytvořená demonstrace nepředstavuje rozsáhlý realizační výstup, nicméně dostatečně ukazuje základní možnosti a případy použití OpenTelemetry. Srovnání s relevantními technologiemi je dost povrchní. Největší výhrady mám k textové části práce, která je jak z hlediska obsahu, tak jazykového na nízké úrovni. Pro lepší celkové hodnocení by bylo potřebné výrazně zlepšit jazykovou stránku práce.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Náročnost zadání Cílem zadání bylo demonstrovat a vyhodnotit novou technologii pro monitorování systému v síti. Tato technologie je nová a tudíž dostupná dokumentace a implementace se poměrně rychle vyvíjí.
Rozsah splnění požadavků zadání Zadání je po formální stránce splněno. Student v textu práce poskytl informace ke všem uvedeným bodům. Výhrady mám ke způsobu splnění. Například porovnání s existujícími technologiemi je omezeno na dva odstavce, kde je uveden rozdíl v architektuře respektive monitorovacích datech. Stejně tak dlouhodobé testování je omezeno na použití předpřipravené demonstrační aplikace. Bod 2 zadání je pravděpodobně vyřešen uvedením informací v kapitole 2.6.  
Rozsah technické zprávy Práce má délku 59.89 normostran a je tedy při spodní hranici obvyklého rozmezí.
Prezentační úroveň technické zprávy 70 Hlavním obsahem textové části práce je popis OpenTelemetry, demonstračního prostředí a provedených experimentů. Struktura odpovídá bodům zadání, což zajišťuje její logické uspořádání.  Obsah kapitoly 2 se často omezuje na překlad informací o OpenTelemetry a uvedení vybraných příkladů z dokumentace. Kapitola 3 popisuje existující demonstrační aplikaci. Vlastní přínos je popsán v kapitolách 4 a 5, ve kterých jsou uvedeny experimenty a porovnání s ostatními nástroji. Experimenty ač popsány stručně jsou srozumitelné včetně uvedených výsledků. Porovnání s existujícími technologiemi pro monitorování je povrchní.
Formální úprava technické zprávy 55 Kapitola 2 práce trpí velmi nízkou jazykovou úrovní. Obsahuje věty, které nepřinášejí žádnou informační hodnotu, mají špatnou nebo neobvyklou strukturu a některé části chybí. Celkově je použitý styl těžkopádný a nesrozumitelný. Detailem je pak použití doslovných překladů anglických termínů, které působí až komicky, například "továrna na trasy".  Další kapitoly jsou psány lepším stylem, kde je množství výše uvedených problémů výrazně menší. Závěrečná kapitola je však opět na nízké úrovni jak po stránce obsahové, tak jazykové.  
Práce s literaturou 70 Práce se odkazuje především na on-line zdroje a dokumentaci k projektu OpenTelemetry doplněné o několik internetových standardů. Kapitola 2 je z velké části založena na překladu kapitoly "Concepts" dokumentace OpenTelemetry. Toto je částečně přiznáno uvedením odkazů v textu na tento zdroj, nicméně asi by bylo vhodnější tuto informaci explicitně uvést na začátku kapitoly vzhledem k rozsahu a způsobu jak byla tato kapitola vytvořena.
Realizační výstup 65 Realizačním výstupem, který byl vytvořen autorem práce jsou skripty pro simulaci útoků na demonstrační systém a skript pro zachycení komunikace (dle komentářů uvedených v záhlaví zdrojových souborů). Autor použil dále použil již existující projekty pro vytvoření demonstračního prostředí. Zde není zřejmé jak moc byly autorem upraveny. Vzhledem k tomu je realizační výstup spíše minimalistický. Problémem není samotné použití již existujících prostředí, neboť zadání poskytovalo dostatek dalších možností -- v bodě 4 se například píše o analýze získaných dat, která mohla být realizován například jako Jupyter Notebook. 
Využitelnost výsledků Práce měla demonstrovat novou technologii pro monitorování síťových systémů a porovnat ji s existujícími přístupy. Použitelným výsledkem jsou informace získané z demonstračních scénářů a základní srovnáním se Syslog, SNMP a IPFIX.
Navrhovaná známka
D
Body
60

Otázky

eVSKP id 148611