UHLIAR, M. Principy generování RF signálů - laboratorní přípravek [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Šotner, Roman

Studentovým úkolem bylo vyvinout a navrhnout zařízení pro laboratorní demonstraci generování vysokofrekvenčních (od stovek kHz do desítek MHz) signálů. Jeho práce vykazuje logické myšlení a uspořádanost návrhových postupů. Laboratorní přípravek vybavil moduly realizujícími jednoduchý generátor šumu a smyčku fázového závěsu použitelnou i pro FM modulaci a demodulaci. Další moduly s několika krystalovými oscilátory a přesnými filtry slouží pro přímou kmitočtovou syntézu a názorné sledování vzniku kombinačních produktů ve spektru. Praktické provedení je na velmi dobré úrovni a zakázkově vyráběné desky vypadají velmi profesionálně. Simulací i měřením byla potvrzena činnost navržených obvodů. Hodilo by se ještě více zaměřit na podrobnější porovnání (experimentů s teorií či simulací - graficky) či vyhodnocení některých důležitých parametrů (šumové úrovně, konverzní zisk/ztráty, izolace bran a dynamika směšovače, fázový šum oscilátoru, apod.) včetně zpracování teoretických předpokladů a metodiky měření, což je důležité pro laboratorní výuku. Kvalitu práce znehodnocují některé formální nedostatky a místy nejednotnost stylu a grafické úpravy práce (obrázky z Excelu, z přístrojů, značení parametrů, …): např. obr. 2-10 je zcela prázdný (pouze rastr), rámečky kolem obrázků, větší množství přebraných ilustrací s nižší čitelností a ostrostí. Vzhledem k obrovskému úsilí a osobnímu nasazení studenta kombinovaného studia, lze popsané nedostatky přičíst chybějícímu času na perfektní dokončení práce.

Navrhovaná známka
C
Body
75

Posudek oponenta

Hruboš, Zdeněk

Předložená diplomová práce má celkem 64 stran, přičemž 5 stran tvoří teoretický úvod, 15 stran je věnováno návrhu přípravku, 9 stran realizaci a 11 stran tvoří vzorový protokol. V této práci se student věnuje návrhu a realizaci laboratorního přípravku pro ověření činnosti jednoduchého šumového generátoru, zdroje signálu, směšovače a smyčky fázového závěsu pro potřeby výuky. Zadání diplomové práce lze považovat za splněné, nicméně k samotné práci mám několik výhrad. Ačkoliv student navrhl laboratorní přípravek včetně vzorového protokolu, tak v práci postrádám vzorový teoretický úvod, ve kterém vy se studenti seznámili s touto laboratorní úlohou a ze kterého by vycházeli v domácí přípravě, která je v rámci vypracování protokolu požadována. Dále v textu postrádám typy použitých komerčních krystalových oscilátoru a jejich praktické odzkoušení doložené měřením. Rovněž v práci postrádám naměřené přenosové charakteristiky vypočítaných filtrů, jejichž simulace je uvedena na straně 28. Z formálního hlediska se v práci vyskytuje několik chyb. V kapitole 2.1 na straně 17 chybí odkaz na vztah uváděný v textu. Dále pak na straně 24 v prvním odstavci neodpovídá číslování obrázků textu a na stranách 46 a 47 postrádám popisky k uvedeným tabulkám. Na straně 50 pak student uvádí obrázky z měření pro využití VCO jako FM modulátoru a PLL jako FM demodulátoru. U těchto obrázků však postrádám, pro jaké nastavení přípravku bylo toto měření provedeno. Celkově předloženou diplomovou práci hodnotím 68 body a známkou D.

Navrhovaná známka
D
Body
68

Otázky

eVSKP id 128227