PASTOREK, J. Návrh transformační stanice pro vyvedení výkonu z kogenerační jednotky [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Orságová, Jaroslava

Diplomová práce je projektem trafostanice pro vyvedení výkonu synchronního generátoru kogenerační jednotky, využívající spalovaní bioplynu. Celý projekt lze považovat za ukázkový, zpracovaný včetně všech teoretických podkladů a výpočtů potřebných pro dimenzování jednotlivých zařízení trafostanice. V úvodu jsou uvedeny parametry kogenerační jednotky a dále pak stanoven výkon transformátoru včetně způsobu jeho chlazení i chránění. Následuje dimenzování instalovaných rozvodných zařízení a v neposlední řadě také návrh zemnící soustavy trafostanice. Vše je zpracováno velmi přehledně, srozumitelně a na vysoké grafické úrovni. Formální úroveň práce zcela odpovídá požadavkům kladeným na odborný text. Výhrady lze mít pouze k některým chybám ve výpočtech zkratových poměrů: - ve vztahu (5.7) není jasné, kterou část náhradního schématu reprezentuje zde uvedená impedance Zp, - na straně 42 je patrně chybně určena náhradní impedance dvou paralelních kabelů nn, - při výpočtu zkratových poměrů na straně nn se neuvažuje tzv. blízký zkrat, přesto že se jedná o obvod synchronního generátoru. Přes uvedené připomínky konstatuji, že práce splnila zadání beze zbytku a lze ji považovat v mnoha ohledech za nadprůměrnou. Kladně je třeba hodnotit i autora za svědomitý a samostatný přístup k řešené problematice.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Procházka, Aleš

Diplomová práce je provedena velmi pečlivě a odpovídá v plném rozsahu zadání. Teoretická část shrnuje veškeré podklady potřebné pro vlastní návrh vyvedení výkonu z kogenerační jednotky do distribuční sítě. Trafostanice 1000kVA pro vyvedení výkonu 800kW je navržena s optimální výkonovou rezervou s ohledem na maximální zdánlivý výkon zdroje a ztráty transformátoru. Další části diplomové práce jsou zaměřeny na praktický návrh rozvodny, počínaje rozměrovým rozvržením stavby. Následuje návrh rozvaděče VN, transformátorů, rozvaděče NN. Student v této části nevynechal nic, co k podobnému projektu náleží. Pročtením všech částí diplomové práce vyplynuly některé připomínky, které vychází ze dvou pohledů na zadaný úkol, kde na jedné straně stojí teoretické znalosti studenta a praktické zkušenosti oponenta na straně druhé. Připomínky: Kap. 5, str. 30 – na obrázku 5-1 je rozvaděč se vzduchovou izolací částí VN. Tyto rozvaděče se pro menší zdroje o výkonu dle zadání nepoužívají, ale spíše se v rozvodně VN instaluje levnější rozvaděč s izolací SF6. V této, části je rovněž uvedeno, že pro vyšší napětí a proudové zatížení se použijí rozvaděče SF6. Naopak, pro velké proudy do 3000A a zkratové proudy do 40kA se používají vzduchové rozvaděče a pro proudy do 630A a zkratové proudy do 20kA se používají rozvaděče s izolací SF6. Právě takový rozvaděč je správně navržen v DP, výkres č. 02 a 05. Student pracoval s velkým množstvím studijních materiálů a neomezuje se pouze na katalogové listy přístrojů a zařízení, ale celkem dobře se orientuje také ve standardech provozovatelů distribučních soustav a podmínkách ERÚ. Formální stránka diplomové práce je výborná. K předložené práci nemám zásadní připomínky. Doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
91

Otázky

eVSKP id 51980