HOFBAUER, J. Návrh výměníku tepla pro zlepšení efektivity průmyslového provozu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Freisleben, Vít

Student Jan Hofbauer vypracoval diplomovou práci na téma návrhu rekuperačního výměníku tepla pro zlepšení provozních parametrů zadaného průmyslového provozu. Práce začíná představením průmyslového provozu spolu s konkrétní pozicí pro vložení nového výměníku tepla. Dále pokračuje soupis výsledků provedené rešerše na téma průmyslového přenosu tepla, které jsou následně využity při tepelně-hydraulickém návrhu výměníku tepla. Velmi kladně hodnotím komplexně pojatý přístup k návrhu zařízení, kdy autor práce provedl technicko-ekonomickou optimalizaci, na jejímž základě byly stanoveny základní parametry navrhovaného zařízení zaručující rychlou návratnost investice. Součástí práce je dále také vyhodnocení přínosu zařízení pro životní prostředí z hlediska snížení emisí CO2 vznikajícího v předmětném průmyslovém provozu, což je velmi důležitý parametr k zohlednění. Na výsledcích technicko-ekonomické optimalizace je následně postaven detailní tepelně-hydraulický návrh výměníku tepla. Zde lze velmi pozitivně hodnotit aktivní přístup autora, který k tomuto účelu vytvořil vlastní výpočetní modely postavené na výpočetních vztazích obsažených v odborné literatuře. Komerční software byl využit pouze na ověření dostatečné přesnosti dosažených výsledků z vytvořených výpočetních modelů. Autor takto dokázal schopnost práce s odbornou literaturou, tvorby výpočetních modelů a aplikace komerčních softwarových nástrojů. Záporně lze hodnotit výskyt gramatických a stylistických nedostatků a občasných překlepů. Práce se zdroji je také na nižší úrovni, o čemž svědčí například jejich nechronologické řazení, kdy první použitý zdroj v práci je označen jako [7]. Celkově práci ale hodnotím pozitivně a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Kilkovský, Bohuslav

Předložená diplomová práce je zaměřena na tepelně–hydraulický návrh výměníku tepla pro využití odpadního tepla generovaného v konkrétním průmyslového provozu za účelem snížení jeho energetické náročnosti. Konkrétně jde o návrh trubkového výměníku tepla s křížovým tokem pro předehřev spalovacího vzduchu pro technologickou jednotku spalující odpadní produkty při výrobě kyseliny akrylové. V teoretické části diplomové práce student nejprve popisuje řešenou průmyslovou jednotku a provádí simulaci stávajícího provozu. V další kapitole teoretické části jsou popsány způsoby přenosu tepla a základní rovnice nutné pro výpočet výměníků tepla. V poslední teoretické části diplomant podává přehled základních typů výměníků tepla, které jsou vhodné pro danou aplikaci. V úvodu praktické části diplomové práce student uvádí metodu pro stanovení pořizovacích nákladů na nový výměník tepla a na základě úspory paliva a návratnosti stanovuje vhodný výkon výměníku. V hlavní praktické části diplomové práce je pak proveden tepelně-hydraulický návrh nového výměníku tepla, který byl prováděn v programu GNU Octave. Výsledky pak byly zkontrolovány pomocí profesionálního softwaru H.T.R.I. Byla určena také doba návratnosti. V závěru je pak provedeno vyhodnocení úspor vlivem zapojení nového výměníku tepla pro předehřev spalovacího vzduchu. Konstatuji, že diplomant splnil veškeré požadavky zadání a všechny body práce jsou splněny. Avšak po stránce grafické a stylistické mohla být práce lepší. Z práce je vidět, že student musel k řešení použít několik programů a k návrhu výměníku tepla si vytvořit vlastní výpočtový postup v programu GNU Octave. Výpočet a postup řešení je v pořádku. K práci mám však některé výhrady. Po stránce odborné je práce kvalitní. Horší je to s vyjadřováním a uspořádáním práce. Některé formulace jsou těžko pochopitelné a někdy zavádějící a některá data a informace hůře dohledatelná. Jen pro ilustraci, v první kapitole je provedena simulaci stávajícího provozu. Toto mělo být až v praktické části. Navíc je zde uvedeno schéma upraveného procesu s novým výměníkem. Chybí podkapitola provedení a popis výsledků simulace pro upravený proces. To, že byla provedena a její výsledky, je schováno v jednom odstavci v jiné kapitole. Přitom jsou toto důležité parametry, bez kterých nelze práci řešit. Dále, jaký konkrétní typ výměníku a proč byl vybrán je uvedeno v jedné větě v podkapitole „Odhad pořizovacích nákladů“. Rovněž se mi nepodařilo dohledat, kolik se ušetří hodinově paliva. Je zde uvedena jen roční hodnota. Závěrem konstatuji, že diplomovou práci doporučuji k obhajobě a hodnotím ji známkou C/dobře.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 139934