MATĚJKA, A. Návrh přijímacího kanálu ultrazvukového přijímače pro automobilové aplikace [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Hodnocení studenta vychází z hodnocení konzultanta - doc. Dr. Ing. Pavla Horského (onsemi). Student pracoval na návrhu přijímacího kanálu ultrazvukového přijímače pro automobilové aplikace. V teoretické části se zaměřil na principy a topologie obvodů přijímače, šumovou analýzu a modelování šumu. V praktické části provedl velmi rozsáhlý a detailní obvodový návrh nízko šumového vstupního zesilovače s proměnným ziskem. Navržené obvody byly plně charakterizovány na rozptyl výrobního procesu, souběh, rozptyl teploty a napájení. Práce obsahuje detailní popis dosažených výsledků. Diplomant přistupoval k řešení práce samostatně, pravidelně konzultoval výsledky a odvedl obrovské množství práce. Prokázal schopnost zlepšovat navržená zapojení na základě doporučení zkušených kolegů. Diplomová práce je přehledně a logicky členěná. Rozsah předložené práce překračuje požadavky na diplomové práce. Výsledky práce splnily očekávání. Navržené obvody mohou být použity v nových variantách přijímačů pro ultrazvukových signálů firmy onsemi. Závěrem lze konstatovat, že zadání diplomové práce bylo splněno ve všech bodech. Vzhledem k výše uvedenému hodnocení práci doporučuji k obhajobě a navrhuji 100 bodů.
Diplomová práce se zabývá zpracováním signálu ultrazvukového přijímače, což s sebou přináší určitá specifika. Student se musel zabývat technikami pro snížení napěťové nesymetrie zesilovačů, potlačením šumu i prací s nízkým napájecím napětím, tedy se všemi výzvami, které přináší práce v moderních sub-mikronových technologiích. V práci používá i možná méně běžná řešení, jako například obvody s konstantní transkonduktanci apod. Všechny tyto techniky jsou v práci podrobně popsány a dobře vysvětleny. Po odborné stránce a z hlediska rozsahu nemám k práci žádné připomínky. Student prokázal možná až nadstandardní znalosti a pochopení problematiky a zároveň odvedl opravdu velké množství práce. Zadání bylo splněno bez jakýchkoliv výhrad. Při četbě úvodních kapitol jsem byl také mile potěšen jazykovou a slohovou úpravou. V další části práce se ale vyskytlo několik nedostatků s překlepy a některými drobnými jazykovými nedokonalostmi, jako například „dostatečně zesílení pro zesílení“ nebo „nízkošumový předzesilovač, která byl tvořen“. Tyto výjimečné a drobné nedokonalosti však nesnižují pochopení textu a technickou úroveň práce. Vítám viditelnou snahu o překlad některých odborných výrazů do českého jazyka, přesto „transvodivost“ je tak trochu na půl cesty a asi bych zůstal u zavedených „transkonduktance“ nebo „přenosová vodivost“. Velmi drobné výhrady mám k provedení obrázků, které jsou kvalitně a pečlivé vyvedeny, ale někdy působí trochu rušivě jejich nejednotný styl. Třeba obr. 4.1 v porovnání s obr. 1.1. Naopak lze jen pochválit rozsáhlý a dobře zvolený výběr použité literatury. Vzhledem k tomu, že se jedná o komplexní a po technické stránce ukázkově odvedené dílo, dovoluji si, i s přihlédnutím k drobným formálním nedokonalostem, navrhnout hodnocení této práce na výborně – 97 b.
eVSKP id 159940