BOTLOVÁ, S. Studium reologických vlastností alternativních elektroizolačních kapalin [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Frk, Martin

Na základě předchozích zkušeností se studenty kombinované formy studia jsem se trochu obával o průběh zpracování závěrečné práce. Počáteční iniciativa slečny Botlové tomu však nikterak nenapovídala. Přestože její rozjezd byl poněkud vlažný, byl jsem ochoten se přizpůsobit a s diplomantkou trávit spoustu času v laboratoři, stejně tak jako s ostatními diplomanty. Vzhledem k její dlouhodobější nečinnosti jsem následně nabyl dojmu, jakoby diplomantka chtěla rozvolnit studium, zřejmě díky svému pracovnímu vytížení. Při vypracování teoretické i praktické části diplomové práce se studentka držela zadání, které rámcově naplnila, nutno však konstatovat, že některé části jsou popsány příliš povrchně, obecně a často populárně naučným stylem. Vyhodnocení realizovaných experimentů je v práci obsaženo, ale mohlo být provedeno a diskutováno mnohem více do hloubky a doplněno i o fyzikální interpretaci. Trochu jsem nepochopil poslední větu v závěru, kdy diplomantka uvádí: „Minerálný olej TRAFO CZ-A vykazoval nízku a takmer nemennú viskozitu v celom priebehu…“, ale pokud se podíváme na grafické závislosti uveden na obr. 16, jsou teplotní změn všech olejů, v podobě strmosti křivek, velmi podobné. Studentka převážně využívala naprogramovaných softwarů a vybudované infrastruktury laboratoře na Ústavu elektrotechnologie VUT v Brně a svou činností nikterak nepřispěla k inovaci současného stavu či rozšíření možnosti měření daných veličin. K sepsání diplomové práce využila diplomantka dostatečného množství literárních zdrojů, které citovala v kapitole “Zoznam použitej literatúry“. V rámci uvedeného seznamu lze spatřit rovnoměrnou diverzifikaci mezi všechny druhy literárních pramenů, včetně závěrečných prácí předchozích studentů s obdobnou tématikou, díky kterým si vnesla do své práce dodatečné drobné chyby a nesrovnalosti. Studentčina aktivita byla rozložena v průběhu akademického roku velmi nerovnoměrně a intenzita pracovní činnosti se silně zvyšovala s blížícím se termínem odevzdání práce. V závěru semestru se s vypětím veškerého jejího úsilí, úsilí školitele, případně jejích kolegů podařilo realizovat větší část experimentální činnosti a výsledky částečně vyhodnotit a sepsat do alespoň trochu ucelené práce, která z časových důvodů neprošla důslednou korekcí ze strany školitele. Práce se vyznačuje jednotným grafickým vzhledem s větším množstvím typografických a stylistických nedostatků. Výše zmíněné nedostatky a přístup studentky se výrazně podepsaly na výsledné kvalitě díla, které mohlo být zpracováno, při kvalitách studentky, mnohem lépe a do větších detailů. Výsledné práci by příště určitě neublížilo, kdyby ji studentka věnovala více pečlivosti. I přes uvedené výhrady doporučuji práci k obhajobě, ale nemohu se vyvarovat vyšší bodové srážce.

Navrhovaná známka
D
Body
60

Posudek oponenta

Jirák, Josef

Ve své práci se diplomantka Bc. Simona Botlová zabývá problematikou reologických vlastností elektroizolačních kapalin, které přicházejí do úvahy jako ekologická náhrada současně nejužívanějších minerálních olejů a syntetických kapalin. V teoretické části práce o rozsahu 25 stran se v úvodu nachází stručná teorie zabývající se viskozitou kapalin a jsou zde uvedeny metody a přístroje, umožňující stanovit hodnotu viskozity. Následující kapitola s názvem „Elektroizolační kapaliny a jejich vlastnosti“ uvádí velice zjednodušenou teorii elektrické vodivosti, polarizace, dielektrických ztrát, elektrické pevnosti a výčet neelektrických vlastností izolantů. Stěžejní oblasti těchto informací podle pokynů zadání diplomové práce, elektrické vodivosti dielektrických kapalin, je pak věnován rozsah jedné a čtvrt stránky, přičemž uvedený text k Waldenovu zákonu je zmatečný. Kapitola končí přehledem základních skupin elektroizolačních kapalin. Požadovanou literární rešerši, pojednávající o současném stavu výzkumu v oblasti využití a diagnostiky vlastností alternativních elektroizolačních kapalin, pak v teoretické části práce zcela postrádám. V praktické části práce o rozsahu 17 stran jsou popsána zařízení, na kterých bylo prováděno měření hustoty a viskozity vzorků rostlinných olejů a jejich složek, včetně způsobu stanovení hustoty vzorků, součinitele jejich objemové roztažnosti, dynamické viskozity a teplotní závislosti těchto parametrů. Naměřené hodnoty jsou přehledně uvedeny v tabulkách, případně v grafických závislostech. Nejasné však je, proč tytéž závislosti dynamické viskozity na teplotě jsou uvedeny dvakrát, v exponenciální a linearizované podobě. Závěr obsahuje shrnutí práce, dosažených výsledků a stručné porovnání vlastností hodnocených kapalin. K práci mám další následující připomínky: - u vztahů chybí povětšinou jednotky, ty nelze dohledat ani v seznamu symbolů a zkratek, který chybí, - text je plný chybějících písmen, slov, nejasných a případně nepřesných formulací z nichž uvádím: str. 25 „Dielektrikum je izolant, ktorý…..“, str. 27 ….. „materiál schopný plniť svoji schopnost“, str. 27 „Navlhavost izolantů: …..„schopnosť prepúšťať vlhkosť cez objem materiálu.“, str.32 …. „bola dosiahnutá rovnováha výkonu medzi vnútrom transformátoru a environmentálnym dopadom…“, - t (oC), symbol t se přednostně využívá pro čas (tempus). Nedoporučuje se jeho užití pro označení jiných veličin, - proč v grafech exponenciálních, resp. linearizovaných, závislostí dynamické viskozity na teplotě nejsou uvedeny rovnice regrese, které by charakterizovaly jednotlivé kapaliny v měřeném teplotním rozsahu? Přes výše uvedené nedostatky konstatuji, že diplomantka vyhověla požadavkům zadání diplomové práce.

Navrhovaná známka
D
Body
63

Otázky

eVSKP id 94960