JANÁČEK, A. Radiační štít pro snímač venkovní teploty [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2009.

Posudky

Posudek vedoucího

Štětina, Josef

Obsahem práce je Radiační štít pro měření venkovní teploty. Text má 31 stran textu a práce zahrnuje dva výkresy sestav jako přílohy. Grafická úprava splňuje požadavky na technický text. Práce obsahuje všechny povinné části. Je třeba zdůraznit, že tato bakalářská práce zahrnuje jak část rešeršní, tak i část vlastního návrhu radiačního štítu. Student splnil zadání ve všech bodech. Student pracoval samostatně a kontinuálně během celého období. Přestože je problematika měření venkovní teploty a zejména její skreslení různými vlivy velice aktuální, protože vstupuje do regulačních algoritmů moderních inteligentních budov, není této problematice věnována pozornost. Student proto musel vycházet zejména z internetových zdrojů a to zejména zahraničních výrobců. Práce je cenná zejména tím, že obsahuje seznam radiačních štítů na trhu a zároveň je doplňuje o dva vlastní konstrukční návrhy, takže případný uživatel si může zvolit buď nákup nebo si jej vyrobit podle podkladů v práci. Vzhledem k tomu, že se jedná o bakalářskou práci tak práce neobsahuje přímo výrobní výkresy, ale pouze výkresy sestav. Student prokázal schopnost samostatné práce, splnil podmínky zadání, práce obsahuje všechny náležitosti, a proto ji doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Charvát, Pavel

Cílem bakalářské práce bylo zpracovat přehled komerčně dostupných štítů pro stínění snímačů venkovní teploty před slunečním zářením a provést konstrukční návrh přirozeně a nuceně větraného štítu. Ochrana snímačů teploty venkovního vzduchu před slunečním zářením je pro přesnost měření venkovní teploty velmi důležitá. V minulosti se měření venkovní teploty provádělo téměř výhradně pro meteorologické účely. V dnešní době se však stále častěji setkáváme s využitím venkovní teploty pro regulaci otopných soustav v budovách. V projekční praxi se pak často můžeme setkat s nevhodně umístěnými nebo nezastíněnými teplotními čidly, které poskytují zkreslené údaje o venkovní teplotě. Z tohoto důvodu je stínění venkovních teplotních čidel před slunečním zářením velmi důležité. Ve své práci student stručně vysvětluje princip pasivního a aktivního štítu a uvádí přehled stínících štítů dostupných na trhu. Hlavní část práce je věnována konstrukčnímu návrhu přirozeně a nuceně větraného štítu pro snímače venkovní teploty. Konstrukční návrh student provedl v aplikaci CATIA. Součástí práce jsou výkresy sestavy přirozeně a nuceně větraného štítu i s přiloženými kusovníky.

Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 19379