JANDEJSKOVÁ, B. Moravsko-slezská filharmonie Ostrava, Černá louka [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. .

Posudky

Posudek vedoucího

Gürtler,, Ivan

Sprievodná správa k DP nespĺňa osnovu, ktorá bola stanovená v Zadaní. Nie je možné sa tak dopracovať ku konfrontácii textu s grafickou časťou, ktorá by ozrejmila bližšie princípy a dôvody konceptu koncertného domu. Triviálny hmotový koncept, skôr archaický ako moderný, v jeho parteri má niekoľko funkčno-prevádzkových nedostatkov. Neposkytuje v maximálnej miere polyfunkciu, čím neprispieva k mestotvornosti s priľahlými verejnými priestormi, najmä do novonavrhnutého parku. Hlavný vstup mal byť orientovaný do tohto primárneho verejného priestoru a nie do ulice z neho. Na priečelí orientovaného do ulice Černá louka, ktoré je hlavným, nevhodne sa kumulujú vstupy: od hlavného vstupu pre návštevníkov koncertného domu, následne s vjazdom do podzemných parkovacích podlaží a končiac vstupom zamestnancov /i so zásobovaním?/ reštaurácie. Grafickej prezentácii diplomovej práce chýba väčšia presvedčivosť. Škice a škicované vizualizácie doporučené v zadaní mali skôr priblížiť tvorbu a zásady konceptu a digitálne spracované, ktoré nie sú, navodiť reálnejšiu atmosféru nového ostravského koncertného domu. Hodnotenie: E 59 Otázky a náměty k obhajobě: 1. Vyjadrite sa bližšie ku konštrukčnému systému, resp. k rozmerom konštrukčných modulov, o ktorých sa nezmieňujete v Sprievodnej správe a neuvádzate ich ani vo výkresovej časti DP. 2. Konkrétnejší výklad materiálového riešenia interiéru veľkého koncertného sálu.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování A Diplomantka spracovala zadanie DP samostatne.
Navrhovaná známka
D
Body
67

Posudek oponenta

Brychta, Roman

Nedostatečná prezentace. Velmi slabý architektonický návrh.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení B Černá louka je dle mého plícemi Ostravy a má zůstat v co největší míře prázdná. Urbanistický návrh však není dílem autorky diplomové práce tak jej nehodnotím. Hodnotím pouze a jen začlenění navrhovaného objektu FO do nové struktury města v návaznosti především na centrum (hlavní náměstí). Rozhodnutí orientovat hlavní vstup do parčíku u „Loutkáče“ a ne do nového parku v návaznosti na komponovanou třídu, která vede na náměstí je v rozporu s urbanistickou kompozicí navrhované zástavby Černé louky (ta však překvapivě není prezentována v celém rozsahu). Hmota FO vyplňuje pouze obdélník, který je k dispozici, aniž by se autorka zabývala řešením okolního veřejného prostoru /parteru.
Architektonické řešení E Výraz budovy mi připomíná návrhy kulturních institucí z doby 30 let zpět. Prezentace architektonického řešení je nepřesvědčivá. V předloženém materiálu postrádám jakékoliv rešerše budov koncertních sálů. Vstupní prostor je pro mne opravdu zpátečnickým řešením. Okna na fasádě jsou komponovaná, ale postrádám jasnou obhajobu této kompozice. Vjezd/rampa do podzemního parkoviště rozděluje dispozičně parter objektu. Zabraňuje tak velkorysejšímu a otevřenějšímu řešení parteru odpovídajícího významu instituce FO.
Provozní řešení E Určité části dispozičního řešení jsou nahodilé, neopodstatněné (např. umístění zkušebny v posledním patře s návazností na vertikální komunikaci).
Technicko konstrukční řešení D Standardní řešení – beton, sklo, ocel, cihla… Z čeho je fasáda?
Formální úroveň F Prezentace je velmi slabá. Postrádám jakýkoliv rozbor typologie. Úvod do problému. Textová část diplomové práce je spíše popisem návrhu než vysvětlením, inspirací, příběhem vzniku návrhu. Prezentace celého projektu je nedostačující. Chybí práce s modelem.
Navrhovaná známka
F
Body
0

eVSKP id 54325