BLAHA, M. Inovace elektrické kytary [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Jirásek, Ondřej

Student měl za úkol změřit jednotlivé díly elektrické kytary podílející se na její barvě. Dále měl vyrobit prototyp kytary, kde akustické vlastnosti jednotlivých částí ověří a případně nástroj inovuje. Student v teoretické části vhodně popsal historii vzniku nástroje, tělo, struny, jejich snímání včetně druhů snímačů, tónové clony ad. Věnoval se i teorii zvuku a jakosti spektra. Samostatně si sehnal díly pro měření: jako základ kytary byl použit skládací kytarový kit, sám si vyrobil kobylky i snímače, měl k dispozici i těla. Měnil jednotlivé komponenty a pomocí programu MATLAB měřil spektra, hlavně chování formantových lokalit, ale i strukturu harmonických složek. Když už sám vyrobil snímače, kobylky ad. a znal jejich fyzikálně mechanické vlastnosti, je škoda že nesrovnal tyto vlastnosti (např. hustotu, modul pružnosti, dutost kobylky, citlivost, induktanci ad.) s naměřenými hodnotami a nezkusil najít těsnější souvislosti – jak a proč se mechanické či elektrické vlastnosti podílejí na výsledné barvě. Tyto informace má mimochodem i v literatuře, kterou v práci uvádí. Student prokázal, že umí pracovat s odbornou literaturou, práce má kvalitní formální úpravu a velmi dobrou jazykovou úroveň. I tak v rámci bakalářské úrovně provedl dostatečný objem práce. Otázka k obhajobě: Které vlastnosti kytarového snímače coby cívky mohou, jak ovlivnit jakost témbru?

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Skvaril, Šimon

Student v práci popisuje princip fungování elektrické kytary a za použití zdrojů z literatury popisuje vliv materiálů různých částí na výsledné zvukové vlastnosti daného hudebního nástroje. Z práce je jasné, že student problematice rozumí na vysoké úrovni. Samostatně vyrobil jednotlivé části kytary a provedl měření všech různých variant materiálů. Tato měření jsou přehledně popsána a zpracována. Práci by možná prospěly grafy, kdy jsou v rámci jednoho grafu zobrazeny LPC křivky pro různé varianty, aby byly rozdíly lépe čitelné. V práci by také mohlo být obsaženo shrnutí a možnosti využití odlišných vlasností nově vytvořeného prototypu. Student jinak v práci vytvořil změřil a popsal značné množství variant různých konstrukčních částí, čímž vytvořil poměrně obsáhlý soubor informací o chování hudebního nástroje za různých podmínek. Celkově práci hodnotím jako výbornou.

Navrhovaná známka
A
Body
91

Otázky

eVSKP id 159258