HAVLÍČEK, J. Kyslíkový cyklus při pulzním nabíjení olověného akumulátoru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.
Student Bc. Jiří Havlíček se ve své práci zabývá vlivem pulzního nabíjení na změny teploty článků olověného akumulátoru v režimu kyslíkového cyklu. Student provedl veškeré experimentální práce na pracovišti elektrochemických zdrojů ústavu elektrotechnologie FEKT, zařízení a podmínky měření přizpůsobil přístrojovému vybavení a možnostem pracoviště. Na základě výsledků experimentů zpracoval diplomovou práci v rozsahu 62 stran včetně seznamu použité literatury. Teoretická část zahrnuje rozdělení používaných typů olověných akumulátorů, konstrukci a princip jejich činnosti. Dále je zde objasněn cyklus kyslíkové rekombinace a degradační mechanismy olověných akumulátorů. Teoretická část práce se také zabývala popisem tepelných dějů probíhajících v olověných akumulátorech a způsobů jejich nabíjení s důrazem na pulzní nabíjení. Praktická část práce je věnována popisu výroby experimentálního článku, popisem měřicího pracoviště a několika experimentů, ve kterých byli testovány u pokusného článku pulzní nabíjecí režimy lišící se délkou intervalu stání mezi nabíjecími pulzy, velikostí nabíjecího proudu a přítomností depolarizačního pulzu. Tyto režimy pak byly porovnávány s nabíjením konstantním proudem. V článku byl při těchto nabíjecích režimech nastartován kyslíkový cyklus a byl zde blíže studován vliv pulzního nabíjení zejména na změny teploty článku, kapacitu a délku nabíjení. Požadavky zadání student splnil. Práce je sepsána pečlivě a přehledně, její vnější úprava a grafické zpracování jsou na velmi dobré úrovni. Odborná úroveň odpovídá znalostem získaným v daném oboru. Předložená práce a její zpracování splňují všechny požadavky kladené na diplomovou práci. Práce přináší nové poznatky v oblasti pulzního nabíjení olověného akumulátoru v režimu kyslíkového cyklu. Práci proto doporučuji k obhajobě.
Student se ve své práci, zadané ústavem elektrotechnologie FEKT VUT v Brně, zabývá problematikou kyslíkového cyklu při pulzním nabíjení olověných akumulátorů. Práce je zpracována v rozsahu 62 stran včetně seznamu použité literatury, seznamu obrázků, seznamu tabulek a seznamu symbolů, veličin a zkratek. Práce je rozčleněna do pěti kapitol. V první kapitole se student zabývá úvodem do problematiky olověného akumulátoru, elektrochemickými reakcemi a degradačními jevy spojenými s jeho činnosti. Následující kapitoly se věnují tepelným dějům a problematice nabíjení a vybíjení olověného akumulátoru a možnosti pulsního nabíjení. V praktické části student popisuje výrobu experimentálních článků a vyhodnocení experimentů a výsledků. Předložená práce je sepsána pečlivě, přehledně a výstižně s vnější úpravou a grafickým zpracováním na dobré úrovni a odborná úroveň práce odpovídá znalostem získaným v daném oboru magisterského studijního programu. K práci mám připomínky k chybám v rovnici 4.1 a 4.2 (mocniny a jednotce koeficientu C), používání výrazu rozdíl teplot v rovnicích 4.5 a dalších, aniž by bylo doplněno, o jaký rozdíl teplot se jedná – (částečně lze odhadovat z obr. 4.6). Porovnávání času kondiciovacího režimu s experimentálními režimy také není příliš vhodné. Dále není v práci vysvětleno stanovení způsobu ukončení nabíjení po dosažení 110 % předchozí kapacity článku. Předložená práce splňuje požadavky kladené na diplomovou práci a zadání diplomové práce bylo splněno. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím známkou B.
eVSKP id 85728