OPRAVIL, P. Funkční uhlíkaté vrstvy na vlákenných strukturách [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Bača, Petr

Student Petr Opravil se ve své práci zabývá modifikací skelných vláken s cílem nanesení funkčních uhlíkatých vrstev na jejich povrch. Z publikované literatury plyne, že uhlík i skelná vlákna, ve funkci aditiv záporné aktivní hmoty olověného akumulátoru pracujícího v PSoC režimu, zlepšují užitné vlastnosti a prodlužují životnost olověného akumulátoru. Cílem diplomové práce je navrhnout, optimalizovat a ověřit proces přípravy modifikovaných skelných vláken s funkční povrchovou strukturou, která by ve výhledově delším horizontu mohla být použita jako nová generace aditiv záporné aktivní hmoty olověného akumulátoru. Výsledky diplomové práce přináší nové poznatky do problematiky nanášení funkčních uhlíkatých struktur na povrch skelných vláken. Student provedl veškeré experimentální práce na pracovišti elektrochemických zdrojů ústavu elektrotechnologie FEKT, zařízení a podmínky měření přizpůsobil přístrojovému vybavení a možnostem pracoviště. Na základě výsledků experimentů student zpracoval diplomovou práci v rozsahu 58 stran. Práci rozčlenil do pěti základních kapitol. Teoretická část obsahuje představení problematiky tvorby uhlíkatých struktur s detailním popisem jednotlivých metod. Součástí je i představení vlastností skelných vláken a popis metod měření smáčecího úhlu. Praktická část popisuje výběr metody pro tvorbu uhlíkatých struktur, ověření funkčnosti a práce na modifikaci metody s cílem dosáhnout požadovaných funkčních uhlíkatých vrstev na skelnovlákenném substrátu. V závěrečné části se student věnuje vyhodnocení provedených experimentů. Požadavky zadání student splnil v plném rozsahu, v práci postupoval se zájmem o zpracovávanou problematiku, k řešení problémů přistupoval samostatně a s potřebnou iniciativou. Práce je sepsána pečlivě a přehledně, její vnější úprava a grafické zpracování jsou na dobré úrovni. Odborná úroveň odpovídá znalostem získaným v daném oboru. Předložená práce a její zpracování splňují všechny požadavky kladené na diplomovou práci. Práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
91

Posudek oponenta

Čech, Ondřej

Student Petr Opravil odevzdal svou diplomovou práci, která je zaměřená na vytváření uhlíkových vrstev na povrchu skla a skleněných vláken. Student provedl rešerši přípravy uhlíkových vrstev různými metodami a vybral jednoduché a na zařízení nenáročné metody chemické karbonizace organických látek. Je provedena rešerše typů skel a skleněných vláken a metod potřebných k porozumění procesu, jako je například měření smáčecího úhlu. Diplomové práce bývají obvykle dělené na část rešerše a praktickou část, v této práci se ovšem v rešeršní části objevují výsledky vlastních experimentů a často nelze v textu odlišit, co je citované a co je vlastní práce. Například kapitola Skleněné vlákenné struktury obsahuje výhradně převzaté podklady, následující kapitola Smáčivost míchá převzaté a vlastní experimenty. Toto nebývá zvykem. Práce je jinak dobře strukturovaná, je z ní patrný záměr i průběh experimentů, příprava vrstvy uhlíku na vláknech pomocí karbonizace sacharózy se jeví jako úspěšná, navzdory nízké kvalitě snímků ze SEMu, které to mají prokazovat. Je škoda, že chybí prvková analýza, XRD a hlubší popis výsledku. Proměnlivá kvalita snímků z elektronového mikroskopu je také to, co práci nejvíce škodí. Ze snímků je patrné, že docházelo k nabíjení vzorků, ale ocenil bych alespoň nějaké vysvětlení, proč řada fotek vypadá takto. Některé vzorky vláken se nenabíjejí, jiné ano. Nabíjení mimo jiné dokládá, že vodivost vzorku je i přes nanesenou uhlíkovou vrstvu nízká. Je otázka, proč nebyla použita vyšší teplota karbonizace, když je v práci uvedeno, že vlákna vydrží 500°C, aniž by změnila tvar. V teoretickém úvodu se student věnuje zejména karbonizaci pomocí rozkladu organiky kyselinou, ale v praktické části žádné výsledky z tohoto typu karbonizace uvedeny nejsou, navzdory tomu, že se to jeví jako dobrá cesta. V práci jsou drobné stylistické a jazykové chyby (Str.22 nadpis 4, ), některé formulace názvů kapitol, jsou pro technickou praxi vágní (Tvorba uhlíku kyselinou a pod.) Vzhledem k tomu, že práce prezentuje úspěšný postup nanášení tenké vrstvy uhlíku na skleněná vlákna, navrhuji hodnocení 80b B.

Navrhovaná známka
B
Body
80

Otázky

eVSKP id 159416