VÍCH, D. Snímání a analýza elektrické aktivity srdce a krevního tlaku před a po zátěži [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Kratochvíla, Jiří

Student v souladu se zadáním a hlavními cíli bakalářské práce zpracoval teoretickou problematiku měření elektrické aktivity srdce a krevního tlaku. Dále realizoval vlastní měření dle navrženého protokolu na skupině osob před a po zátěži, elektrickou aktivitu srdce měřil systémem Biopac, krevní tlak pak rtuťovým manometrem. Následně statisticky zpracoval naměřená data a vyhodnotil vliv fyzické zátěže na sledované parametry statistickým párovým t-testem. Student také ověřil normální rozdělení vstupních dat pro t-test Kolmogorovým-Smirnovovým testem a chí-kvadrát testem. Poté student vytvořil funkce v prostředí Matlab pro analýzu naměřených dat v časové a frekvenční oblasti včetně automatické detekce tepu ze záznamu elektrokardiogramu a včetně analýzy variability srdeční frekvence. Na závěr student vytvořil efektivní a přehledné uživatelské rozhraní v grafickém prostředí programu Matlab, které umožňuje prezentovat a analyzovat naměřená data. Vytvořené funkce jsou v programu implementovány. Díky dvěma nezávislým zobrazovacím oknům je umožněno přehledné srovnávání dvou různých analýz. Oceňuji uživatelskou možnost ručního nastavení některých parametrů, například mezních frekvencí u filtrací signálu či nastavení prahu při detekci QRS komplexů. Důležité je poznamenat, že i při ponechání přednastavených hodnot funguje detekce komplexů bezchybně. Vytvořený program je navíc uživatelsky příjemný, na chybné kroky uživatele reaguje a navádí na správný postup. Student tedy všechny cíle bakalářské práce s úspěchem splnil. V průběhu jejího řešení pravidelně konzultoval a velmi aktivně pracoval. Obsahová a odborná stránka práce je na velmi vysoké úrovni, vše je podrobně popsáno při zachování přehlednosti a výstižnosti. V práci se vzhledem k jejímu rozsahu vyskytují jen velmi výjimečně typografické chyby a překlepy, nejpatrnější je pak přímo v obsahu práce kapitola 3, jejíž první podkapitola začíná špatným číselným označením 3.5. V problematice odstranění síťového rušení je uveden filtr typu pásmové zádrže řádu 52 s konečnou impulzní odezvou o mezních frekvencích 45 a 90 Hz. Na přiloženém CD s programem však student v příslušné funkci filtruje síťový kmitočet vhodnějším filtrem o mezních frekvencích 45 a 60 Hz, což potvrzuje i obrázek 19 na straně 49. Hodnota 90 Hz je tedy překlep. Uvedené drobné nedostatky jsou ale vzhledem k množství práce odvedené na tématu, vzhledem k aktivitě studenta a zejména vzhledem k celkové odborné a formální kvalitě práce zanedbatelné. Práci doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnotit stupněm výborně - 100 bodů.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 50/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Formální zpracování práce A 20/20
Využití literatury A 10/10
Navrhovaná známka
A
Body
100

Posudek oponenta

Kolářová, Jana

Předložená studentova práce (55 stran hutného textu) se zabývá snímáním elektrokardiografických signálů a měřením krevního tlaku před a po zátěži a následnou analýzou signálů. Studentova práce obsahuje popis srdce, elektrofyziologii srdce a popis mechanické práce srdce. Dále popisuje počítačový systém Biopac, který byl pro měření použit a uvádí přesný postup měření signálů. Rozsáhlou kapitolou je kapitola Statistika, ve které student popisuje kompletní podrobné statistické hodnocení naměřených dat (ověření normálního rozdělení testovaných dat a ověření vlivu zátěže na vybrané parametry). Další rozsáhlou kapitolou je popis programové aplikace, která byla realizována v programovém prostředí Matlab a obsahuje tyto dílčí kroky: načtení signálů, lineární filtrace signálů, detekci R vln a analýza srdeční tepové frekvence v časové a frekvenční oblasti. Všechny body zadání byly splněny v celém rozsahu. Z formálního hlediska nemám k práci žádné výhrady kromě špatné kvality obrázku 28. Dále mám k práci pouze dva komentáře (nikoliv výtky). V postupu měření (bod 2, str. 21) bylo vhodné napsat přesné a úplné nastavení kanálů (vzorkovací frekvence, použití filtrů, zesílení) a v obrázku 22 bych x-ovou osu popsala jako pořadí RR intervalů. Předložená práce je vynikající - svým obsahem, logickou strukturou, propracovaností a srozumitelností vysoce převyšuje požadavky na bakalářskou práci. Práci hodnotím nejvyšším možným bodovým hodnocením A/100b.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20
Odborná úroveň práce A 50/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse A 20/20
Formální zpracování práce A 10/10
Navrhovaná známka
A
Body
100

eVSKP id 39586