ŠKRKOŇ, V. Návrh výroby výlisku injekčním vstřikováním [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Sedlák, Josef

Posuzovaná bakalářská práce je zpracována v souladu se zadáním na požadované úrovni. Práce se mimo jiné zabývá zejména procesem a rozborem výroby plastových výlisků pomocí technologie injekčního vstřikování. Práce je rozdělena na dvě části – teoretickou a praktickou. Teoretická část práce je zaměřena na charakteristiku a volbu zvoleného dílu, který se stal předmětem řešení praktické části práce. V této části je charakterizován řešený výlisek spojovacího pásku včetně použitého simulační programu a zvoleného materiálu, na který jsou kladeny požadované materiálové vlastnosti. Součástí teorie je rovněž představení společnosti Josef Škrkoň - Techplast, a.s. s charakteristikou výrobního sortimentu a vymezením její působnosti na tuzemském trhu. Praktická část práce se zabývá konstrukčním návrhem modelu spojovacího pásku a modelem formy pomocí parametrického programu Autodesk Inventor přes potřebné výpočty až po rozbor vstřikovací formy a konečnou fázi vstřikovacího cyklu. Součástí praktické části je rovněž charakteristika a rozbor nezbytné trhací zkoušky s finální metrologickou kontrolou spojovacího pásku. Práce je ukončena technicko-ekonomickým zhodnocením, které je spojeno s rozborem výsledné ceny formy a vyčíslením nákladů na výrobu spojovacího pásku od nákupu vstupního materiálu až po výsledné balení. V závěru práce je charakterizován způsob dopravy vyrobených výlisků ke konečnému zákazníkovi včetně příslušné odpovědnosti za zásilku během její přepravy. Stěžejním výsledkem předložené práce je vytvoření praktického návodu, který lze využít při návrhu a výrobě dalších forem pro technologii injekčního vstřikování plastových výlisků. Student získával potřebné informace a podklady na pravidelných konzultacích nejen ve škole, ale převážně ve společnosti Josef Škrkoň - Techplast, a.s., která se velkou měrou podílela na řešení uvedeného tématu. Získané informace maximálně zužitkoval v předložené práci. Po grafické stránce je práce zpracována na odpovídající úrovni. Podklady potřebné pro svoji práci student čerpal z literárních, odborných, ale převážně z elektronických zdrojů, o které se také opírá. Při řešení bakalářské práce postupoval student správně. Prezentované výsledky jsou přesvědčivé a jsou přehledně uspořádány pomocí obrázků, tabulek a grafických závislostí. Práce je přehledná a srozumitelná. Z výše uvedených skutečností vyplývá, že student splnil zadání v plném rozsahu, a proto doporučuji bakalářskou práci k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Seknička, František

Předložená bakalářská práce s názvem „Návrh výroby výlisku injekčním vstřikováním“ je rozdělena do 4 kapitol. V úvodu přináší pohled na provázanost průmyslových odvětví s výrobou a užíváním plastových komponent s přihlédnutím k hledisku materiálových vlastností, energetické náročnosti a ekologie. První kapitola přibližuje historii a charakteristiku společnosti Josef Škrkoň – Techplast, a. s., která je definována jako velká firma, dodávající plastové výlisky převážně pro automobilový a elektrotechnický průmysl. Krom užívaných vstřikovacích lisů s nástinem jejich funkce oceňuji uvedení neopomenutelné integrace obráběcích strojů, skýtající i moderní metody včetně elektroerozivního obrábění, dále oblasti použití robotizace a automatizace, doplněné o popis bezpečnostních prvků. Další kapitola zahrnuje rozbor řešeného výlisku, jímž je spojovací pásek na klíče automobilů a představení zkoumaného problému, kterým je úprava materiálových vlastností výlisku pomocí vhodné volby základního materiálu a aditiv. Je popsána tvorba návrhu výlisku v programech SolidWorks a MoldFlow, vyobrazeny 3D modely spojovacího pásku a formy potřebné pro výrobu, vytvořené v programu Autodesk Inventor, včetně technického náčrtu v příloze. Kapitola obsahuje také rozbor materiálových vlastností Braskem polypropylenu C715-12NHP, který je pro výrobu zvolen a trhací zkoušky výlisku z tohoto materiálu, který až v téměř dvojnásobných hodnotách splňuje požadované parametry. Podkapitolu „Sušení materiálu“ bych uvítal až v experimentální části, kterou se zabývá kapitola č. 3. V ní jsou charakterizovány i další technologie zpracování polymerních materiálů, hlavním prvkem je však popis injekčního vstřikovacího lisu Engel VC 200/80 TECH, jeho činnosti a použité vstřikovací formy. Zajímavá je poslední kapitola „Technicko-ekonomické zhodnocení“, zahrnující kapacitní a ekonomické propočty. Závěr obsahuje celkové zhodnocení práce, včetně konečných výrobních nákladů a vysoké časové úspory díky automatizaci a prvkům kontinuální výroby. Po formální stránce práce neobsahuje významné nedostatky. Student při řešení aktivně využíval konzultace a vybavení společnosti Josef Škrkoň – Techplast, a. s., což následně promítl do velmi dobré úrovně zpracování dané problematiky. Práce má smysl a pevně daný cíl, dá se v ní snadno orientovat i díky dobře zvoleným ilustračním materiálům. Konstatuji, že student splnil stanovené cíle bakalářské práce v plném rozsahu, a proto doporučuji práci k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 145857