TIHELKA, O. Studie příležitosti v projektech Průmysl 4.0 při zavádění robotizace [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Lacko, Branislav

Studenttovi se podařilo dobže vystihnout důvody a potřebu zpracovat nejprve kvalitně předprojektovou studii před tím, než firma přistoupí k zakoupení a k instalaci robotické soustavy. Seznámil se, vybral a doporučil vhodné metody pro realizaci předprojektových úvah a stručně popsal jejich obsah a účel. Podařilo se mu ukázat příklad zpracování takové studie tím, že  vytipoval  a popsal možnosti využití automatizace a robotizace v autoservisu, čimž prokázal, že robotizaci a koncept Průmysl 4.0 lze aplikovat i malých firmách a to také v oblasti nevýrobních podniků servisních služeb.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu C
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Simeonov, Simeon

Robotizace v kontextu Průmyslu 4.0 proniká do všech oblastí nejen výrobních podniků, ale také údržby, logistiky, zdravotnictví apod. Robotizace může být i velice nákladná a nesmí se stát „módním“ prvkem vyvolaným euforií z perspektiv Průmyslu 4.0. Z tohoto hlediska předprojektová příprava robotizace se stává obzvlášť důležitá a v některých případech předprojektová fáze může zachránit podnik i ekonomicky. Z tohoto hlediska velmi oceňuji recenzovanou práci za vhodnou volbu řešených problémů.Autor diplomové práce na základě literárních zdrojů komplexně zpracovává zásady projektového řízení se zaměřením na předprojektové fáze. Studuje doporučené metody příležitostí pro zavedení robotizace, jako jsou technika kontrolních seznamů (CLA), analýza zainteresovaných stran, analýza cílů, SWOT analýza (Analýza slabých a silných stránek), SLEPT analýza, Trojimperativ.Na základě výše uvedených, teoretických předpokladů aplikuje student tyto přístupy pro zpracování studie příležitosti robotizace pro obor, který je mu zřejmě blízký – autoservis. Zaměřuje se na softwarovou robotizaci, aplikaci robotů pro manipulaci v pneuservisu, robotický úklid pracoviště, automatizaci ve skladovém hospodářství. Je věnovaná pozornost kobotům na základě jejich širších možností aplikace pro mechanické operace v autoservisu nebo pro plnění rutinních úloh (kontrola akumulátorů, chladicích kapalin apod).Na závěr se autor zaměřuje na zhodnocení studie příležitosti, kde konstatuje: „Studie příležitosti zavedení robotizace v daném autoservise ukazuje, že na základě zběžné analýzy každodenního provozu firmy dochází k výskytu řady situací, kdy by částečnou či úplnou robotizací dílčích pracovních procesů bylo možné ušetřit znatelné množství času i finančních prostředků….“. Bohužel tvrzení, že na základě „zběžné analýzy“ se může udělat závěr o vhodnosti robotizace (i když je to jenom studie příležitosti) neobstojí. Tady bych očekával konkrétnější aplikaci studie příležitosti, třeba na zjednodušeném příkladu. Kapitoly 4.1 Analýza rizik procesu robotizace a návrh jejich eliminace a 4.2 Odhad nadějnosti záměru robotizovat autoservis jsou natolik obecné, že ztrácí praktický význam. Postrádám technické vyjádření za použití grafů, tabulek, pravděpodobnostních charakteristik, analýz SWOT, apod.Doporučuji bakalářskou práci k obhajobě a přivítal bych pokračování této práce formou diplomové práce během budoucího, magisterského studia studenta. Otázky: 1. Na straně 21 autor uvádí: „velké množství umělé inteligence.“ Co se pod tím rozumí? Jak specifikovat „množství“ inteligence? 2. Stručně uveďte, konkrétněji, jak by vypadala studie příležitosti pro aplikaci například kobotů v obecném autoservisu.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 150340