HANÁK, J. Studium adsorpce organických polutantů na biouhlu z pšeničných otrub [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Diviš, Pavel

Student splnil požadavky zadání diplomové práce. Student k zadaným úkolům přistupoval zodpovědně a výborně se zhostil nelehkého úkolu prozkoumat problematiku, která doposud nebyla v širším měřítku studována. I když výsledky práce v některých případech ne zcela odpovídaly očekávání, tyto výsledky výrazně napomohly k porozumnění studované problematiky a otevřeli nové otázky které je potřeba prostudovat v širším měřítku. Student výsledky své práce dokázal přehledně zpracovat a prokázal, že se v dané problematice dobře orientuje a že dokáže pracovat s literárními zdroji a výsledky řádně a kriticky zhodnotit. Podobnost práce s jinými texty je podle aplikace thesis 9 %, práce studenta lze tedy považovat za originální. Diplomovou práci Bc. Hanáka doporučuji k obhajobě a hodnotím ji souhrnou známkou A-výborně

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Závěry práce a jejich formulace A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Využívání konzultací při řešení práce A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Pořízka, Jaromír

Bc. Jan Hanák zpracoval DP, která studuje problematiku aplikace biouhlu z pšeničných otrub jako adsorbentu pro monitoring koncentrace farmaceutik a barviv v potravinových vzorcích. Zajímavostí této práce je inkorporace biouhlu do gelů využitelných v technice DGT. Autor sepsal svou práci na 71 stranách včetně příloh. . Členění je standardní dle doporučení FCH VUT. Teoretické poznatky a diskusní část Jan Hanák opírá o 50 literárních zdrojů. Tyto zdroje jsou relevantní, pokrývají delší období výzkumu v dané oblasti a jsou citovány ve správném formátu. Valná část pramenů je cizojazyčná. Autor se správně zaměřil na podstatné informace a dopodrobna popsal problematiku adsorpce a princip techniky difuzního gradientu v tenkém filmu. Relativně chudá je ale kapitola o využití techniky DGT v analýze potravin, zde by se jistě dalo najít více zdrojů, ikdyž je tato výzkumna oblast ještě relativně mladá. Experimentální část podrobně popisuje všechny vykonané experimenty. Je psána standardním způsobem, nechybí žádné zásadní informace, které by bránili pochopení nebo replikaci experimentů. V experimentální části bych ocenil fotografickou dokumentaci DGT jednotek. K prezentaci výsledků využil autor širokého spektra tabulek a grafů. Dle mého názoru není nutné rozdělovat obrázky a grafy při popisu. Na grafu 1. Jan Hanák prezentuje IČ spektrum biouhlů z otrub. Nízké rozlišení neumožňuje detailní rozbor spektra, navíc tento experiment není popsán v experimentální části. Popis spektra s tvrzením, že při pyrolýze 600°C dochází k zániku funkčních skupin není přesná. Z dostupné literatur a mých zkušeností i biouhly vyráběné při 600°C vykazují na spektrech charakteristické vibrační pásy, které umožňují obecnou identifikaci struktury a to zejména pásy odpovídající přítomnosti aromatických struktur. Autor se podrobně zaměřil na oblast vývoje a validace HPLC metody pro stanovení vybraných analytů. Práce zahrnuje všechny zásadní validační parametry a lze konstatovat, že použité metodické postupy fungovaly správně. Výsledky prezentované v tabulkách by bylo v některých případech vhodné zaokrouhlit na menší počet platných číslic a vyvarovat se prezentaci hodnot jako je 0,000. Adsorpční experimenty prokázaly efektivitu adsorpce vybraných léčiv a barviv. Škoda, že autor svou diskusi neopřel téměř o zádné srovnání s literaturou a to vnímám i jako nejpodstatnější výtku k práci. Z formálního i odborného hlediska se jedná o kvalitní práci, která splňuje kritéria kladená na DP na FCH VUT. Je patrné, že se jedná o pilotní studii a bude třeba tento výzkum ještě dále rozvíjet. Jan Hanák však položil solidní základ pro další experimenty v této oblasti. Díky zmíněným nedostatkům ji hodnotím známkou B - velmi dobře a doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse C
Využití literatury a její citace B
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Závěry práce a jejich formulace B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 155017