SUCHÝ, P. Návrh dílenské servisní plošiny pro pneumobil [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Hloušek, David

Student se ve své práci zabývá dílenskou zdvižnou plošinou pro servisní účely pneumobilu s nůžkovým mechanismem s pneumatickým pohonem. Počáteční kapitola teze se zabývá rešeršním rozborem. Následuje část, kde je rozvržen koncept s ohledem na správnou normu ČSN. Ve výpočtové částí se student zabývá rozborem konstrukce a šetření jednotlivých vazeb, prutů a silových účinků. Zde se student na straně 35 (obr. 29) dopouští chyby, kde mu posouvající síly mezi úsekem II a III vyrobí skok, který není ve VVÚ posuvných sil zanesen ani ve vyjádření momentů (velikost síly je zde zanedbatelná z hlediska únosnosti, neboť další výpočty se odvíjí od vyšší hodnoty momentu). Při šetření pneumatického pístu na vzpěr se zde nachází chyba v technické formulaci. Následuje dobře navržený systém záchytu a tím i bezpečnosti – je zde ale zanedbán odpor pístu při možném spuštění plošiny k zemi. A v poslední řadě jsou řešeny pevnostní výpočty čepů a stabilita zařízení. Výkresová dokumentace je místy nepřehledná z hlediska pozicování položek v sestavě a jsou zde některé špatné užití tolerancí, např. tolerance rovnoběžnosti na výkresu 206_A3_2. Po stránce přehlednosti a stylistiky je dobře čitelná a přehledná, i když s některými terminologickými nepřesnostmi a chybějícími jednotkami na mnoha místech práce. Z hlediska zdrojů je norma ČSN EN 1493 jediná zmíněná. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Škopán, Miroslav

Předložená práce se zabývá konstrukčním návrhem zvedáku pneumobilu, se kterým soutěží tým studentů FSI. Při své práci autor využíval jak běžných znalostí získaných v průběhu svého studia, z internetu a literatury a také zkušeností s potřebami pro manipulaci pneumobilu při montáži a úpravách. V úvodní části (kapitola 1) je provedena výstižná kritická rešerše obdobných zařízení včetně jejich pohonů. Na základě toho pak student stanovuje koncept zařízení, přičemž respektuje ČSN EN 1493:2010 „Zvedáky vozidel“. Stěžení částí práce je rozsáhlá kapitola 3 „Výpočet“ s rozsahem 44 stran. Pro vyšší přehlednost práce by prospělo tuto kapitolu rozdělit na více kapitol. Na rozsáhlém prostoru jsou stanoveny velikosti silových účinků, které působí na jednotlivé části nůžkového mechanismu a z nich stanoveno napětí v kritických místech. Následně je navržený pneumatický obvod. Jako zdařilé lze označit způsob zachycení zvedáku při nežádoucím poklesu tlaku v pneumatických válcích. Pro tento kritický stav je provedena samostatná kontrola silových účinků, působících na nosnou konstrukci.(možná až zbytečně rozsáhle). V závěru práce je provedena kontrola všech čepů a kontrola stability. Celkově je práce je zpracována pečlivě. Dle řešené problematiky a s ohledem na svůj charakter má práce přiměřený rozsah, ale je v ní řada drobných nedostatků spíše formálního, ale i věcného charakteru. Konkrétně se jedná o: - drobné překlepy, - občas nevhodná technická terminologie (např. „obdélníkový jekl“ apod.) - chybí uvedení cíle bakalářské práce, - v tabulce 1 chybějí jednotky uváděných hodnot, - v kapitole 3.6 postrádám ve schématech působících sil označení bodů, ke kterým jsou vztažené rovnice momentové rovnováhy, - na str. 43 dole není uvedeno, pro jaký případ vzpěru je stanovena délka (dle níže uvedených obrázků), - na výkresech chybí celá řada os, - v razítku na výkrese chybí ústav zadání BP, - na výkresech nejsou udány hmotnosti, - nejednotné udávání požadované drsnosti – u některých otvorů je pro toleranci H8 udávána drsnost 0,8, u jiných 1,6 – přitom se jedná o otvory podobných průměrů, - průběžné závity M8 v otvorech délky 32 mm (výkres 111_A3_1) budou obtížně vyrobitelné, Předložená práce má i přes některé výše uvedené nedostatky celkově solidní úroveň, a je v souladu se zadáním. Pavel Suchý v ní prokázal odpovídající znalosti studovaného oboru a tím i schopnost budoucí samostatné práce či pokračování v dalším stupni studia. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 124164