VAŠKO, D. Synchronní motor s permanentními magnety a zvýšenou odolností proti poruchám [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Vítek, Ondřej

Diplomant se zabýval problematikou synchronních motorů s permanentními magnety a se zvýšenou odolností proti poruchám. Nastudoval a popsal specifika strojů odolných proti poruchám, provedl analytický výpočet motoru zadaných parametrů s permanentními magnety na povrchu rotoru, vytvořil model stroje v programech RMXprt, Ansys 2D, MotorCAD a výsledky porovnal. Provedl optimalizaci motoru s cílem dosažení vysoké momentové hustoty a účinnosti. Simulací ověřil vlastnosti stroje v poruchových stavech rozpojení jedné fáze a zkratování jedné fáze. Pro dosažení vyšší odolnosti stroje proti zkratu jedné fáze navrhl provedení motoru s rotorem s vnořenými magnety. Tato část práce byla vypracována nad rámec zadání. Vlastnosti obou typů strojů srovnal ve jmenovitém pracovním bodě bez poruchy, a v poruchových stavech rozpojení jedné fáze a zkratování jedné fáze. Diplomant využíval pravidelných konzultací a dostupné literatury. Velmi samostatně plnil zadané úkoly. Zadání bylo zcela splněno.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Mach, Martin

Předložená diplomová práce má rozsah 55 stran vlastního textu a je rozdělena do osmi kapitol včetně úvodu a závěru. Dále obsahuje pět stran příloh. Neformálně lze práci rozdělit do dvou částí – teoretické a praktické. Teoretická část se stručně zabývá popisem strojů odolným proti poruchám. Podstatně rozsáhlejší je praktická část, kde je proveden návrh dvou strojů s permanentními magnety, jeden s magnety na povrchu a druhý s vnořenými. Oba stroje jsou simulovány a optimalizovány pomocí specializovaných počítačových programů. U obou strojů jsou analyzovány poruchové stavy. Stroj s vnořenými permanentními magnety je zpracován nad rámec zadání. V textu se vyskytuje několik málo překlepů. V několika případech je název tabulky uveden těsně pod textem, což není přehledné, viz např. str. 15, 54. U původního stroje s permanentními magnety na povrchu vychází značně vysoké ztráty v magnetech, to je zřejmě způsobeno příliš malou vzduchovou mezerou. Součástí práce jsou i tepelné výpočty, jejichž výsledky jsou uvedeny v obrázcích řezů strojů. Teploty uvedené pro čela vinutí se i v blízkých bodech značně liší – viz např. porovnání teplot uvedených v obr. 4.7 na str. 42. Nezdá se být pravděpodobné, že by ve skutečném stroji byl rozdíl teplot takto velký. Autor toto nijak nekomentuje. Práce splňuje všechny body zadání a lze ji doporučit k obhajobě. Navržené hodnocení: 94 bodů.

Navrhovaná známka
A
Body
94

Otázky

eVSKP id 160607