ŠILAR, A. Návrh vlastního zařízení pro domovní automatizaci [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.
V rámci práce se student zabýval průzkumem platforem pro realizaci tzv. chytré domácnosti. V rámci teoretické části práce bylo jeho úkolem najít existující řešení a porovnat alespoň dvě dostupné platformy s cílem vybrat jednu, které se bude věnovat v rámci praktické části práce. V první kapitole práce student provedl poměrně zdařilé srovnání několika platforem. V rámci druhé a třetí kapitoly práce se pak již zabývá testováním dvou vybraných řešení. Celé teoretické části práce bych vytknul nepřehlednost a nedůslednou práci s pojmy, tedy s názvy jednotlivých platforem a technických zařízení, která člověka, který není do problematiky zasvěcen okamžitě zmate. Toto zmatení je možné si vyzkoušet již pohledem na obsah jednotlivých kapitol, kdy z 1.4. Google Home se stává 3. Google Smart Home. Home Assistant z kapitoly 1.1 se zase spolehlivě plete s Google Assistant v kapitole 1.4. Této části práce by slušelo zpřehlednění a vymezení termínů – co je platforma, co je služba a co je název zařízení – vstupní brány. Je dále škoda, že 3. kapitola nekončí opět hodnocením přínosů a záporů příslušné platformy, tak jako 2. kapitola. V rámci praktické části pak autor demonstruje řešení – propojení vlastního navrženého zařízení (se simulovanou funkcí) k platformě a různé režimy provozu. K této části pak nemám větších výtek. Musím jen konstatovat, že vzhledem k tomu, že platformy jsou věcí relativně novou a moderní a podléhají neustálému vývoji, nemusí být integrace vždy jednoduchá. Autor se však dokázal v problematice zorientovat a navrženou koncepci propojit do systému a oživit. Formální stránka práce je na dobré úrovni. Student pracoval svědomitě, práci si dobře rozvrhl a využíval v přiměřené míře konzultací. Práci proto hodnotím známkou C (75 bodů).
Cílem bakalářské práce pana Šilara, byl návrh vlastního zařízení pro domovní automatizaci. V první části se student věnuje průzkumu a popisu použitelných platforem, které by byly vhodné pro tento účel. Druhá část práce se věnuje praktické části. Tato část působí spíše dojmem návodu a popisu cizí práce. Většina práce se věnuje pouze oživení a otestování již hotového softwaru. Text práce je špatně čitelný a nepřehledně psaný. Student využívá všech možných způsobů úpravy písma, které není jednotné v celé práci. V práci se často student zmiňuje o nastalých problémech s funkčností celého systému. Ale současně s tím student projevil schopnost si s těmito problémy poradit. Postrádám v práci technickou dokumentaci experimentálního zařízení, aby bylo možné experiment zopakovat případně na něj navázat. V práci se nachází nekompletní seznam zkratek a symbolů. V textu také postrádá základní popis využívaných komunikačních protokolů používaných pro tyto účely. V práci se nachází celkově 67 citací, z nich většina jsou odkazy na webové stránky a obrázky. Všechny body zadání byli splněny. Rozsahem je práce dostatečná. Po formální stránce je práce spíše na nižší úrovni z důvodu gramatických chyb a celkové neuspořádanosti práce. Výpisky uvedené v práci nejsou očíslované. Práci hodnotím známkou 62b (D).
eVSKP id 142247