DOUBRAVOVÁ, A. Využití plazmové trysky pro biomedicínské aplikace [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Skoumalová, Petra

Ve své diplomové práci se Bc. Anna Doubravová zabývala studiem antibakteriálních vlastností nízkoteplotního plazmatu a rovněž testováním jeho účinku na humánní kožní buňky. Cílem práce bylo především ověření možnosti aplikace nízkoteplotního plazmatu pro urychlení procesu hojení ran. Stanovené cíle zadání studentka splnila. Při psaní teoretické části studentka prokázala schopnost práce s odbornou literaturou. Při měření experimentální části práce pak prokázala mimořádnou laboratorní zručnost. V laboratoři navíc pracovala samostatně a aktivně se podílela i na plánování a organizaci jednotlivých časově náročných experimentů. Postup práce i výsledky průběžně konzultovala a na závěr dokázala ve své práci dosažené výsledky přehledně zpracovat i komentovat. Práci proto doporučuji k obhajobě a hodnotím celkovou známkou "výborně" (A).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování B
Celkový přístup k řešení úkolů A
Využívání konzultací při řešení práce A
Závěry práce a jejich formulace A
Kvalita zpracování výsledků A
Využití poznatků z literatury A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Márová, Ivana

Cílem předložené diplomové práce Bc. Anny Doubravové byla poměrně nová a dosud málo prostudovaná problematika vlivu nízkoteplotního plazmatu na mikroorganismy a na humánní buňky. Práce byla řešena v souvislosti se studiem možní aplikace plazmatu v biomedicíně. Práce v rozsahu 83 stran je sepsána v českém jazyce, je klasicky členěna a doplněna grafy, obrázky a tabulkami. Práce obsahuje v závěru samostatné seznamy všech tabulek i obrázků, což mi připadá nadbytečné. Rozsah teoretické a experimentální části je dobře vyvážený. Práce je doplněna souborem 51 citací odkazujících většinou na aktuální separátní literaturu, případně na elektronické zdroje. Teoretická část v rozsahu 24 stran obsahuje přehledné shrnutí problematiky týkající se stavby mikrobiální buňky, dále struktury a fyziologie kůže a některých patologických stavů a rovněž teorii týkající se zdrojů nízkoteplotního plazmatu a jeho aplikací. Důraz je pak položen na experimentální část v rozsahu 39 stran. V úvodu experimentální části (kapitola Metody) jsou neobvklým způsobem zařazeny samostatné kapitoly podrobně věnované výskytu, taxonomii, charakterizaci, fyziologii a aplikaci jednotlivých použitých mikroorganismů. Kapitoly 4.1 - 4.4 v uvedené podobě by měly být spíše součástí teoretické části. Přiložené obrázky kultur a mikroskopické snímky rovněž nejsou z vlastních experimentů, ale byly převzaty z literatury. Dále experimentální část obsahuje řadu názorně zpracovaných výsledků antimikrobiálního účinku plazmatu a vlivu na humánní buněčné linie. Jedná se v podstatě o průkopnickou práci, a to jak z pohledu experimentálního uspořádání, tak i hodnocení a kvantifikace výsledků. Diplomová práce je napsána přehledně a s pečlivou úpravou , studentka se však nevyhnula některým formálním chybám, překlepům a drobným nepřesnostem (viz dále). Výsledky jsou zpracovány přehledně v tabulkách a grafech a komentovány. Závěry diplomové práce jsou formulovány vcelku přehledně a odpovídají experimentálním poznatkům. K práci mám následující připomínky a doporučení: - v teoretické části je řada nepřesných termínů a formulací (př. str.14 - patologické kožní mikroorganismy (správně patogenní), str. 20 - srávný termín je tetrazoliové soli; str. 21 - znalosti se dostávájí do povědomí, nikoli do podvědomí apod.) - v experimentální části práce je rovněž řada nepřesných pojmů - např. str.42 a dále - pevná kultura S.epidermidis nebo tekutá kultura (vždy jde o buněčnou kulturu, liší se pouze skupenství média) - není jasné, proč byla (str.43) pro měření turbidity použita křemenná kyveta Uvedené připomínky nesnižují odbornou úroveň a nespornou originalitu práce. Předložená práce splňuje požadavky na diplomovou práci, doporučuji ji k obhajobě a hodnotím výslednou známkou A (výborně).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Kvalita zpracování výsledků B
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování B
Závěry práce a jejich formulace A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Logické členění práce A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 123825