SABAKOVÁ, N. Návrh strategie podniku [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Zich, Robert

Celkově hodnotím přístup autorky jako zcela nadstandardní. Práci zpracovávala průběžně a v odpovídající míře vyžívala možností konzultace. K samotnému řešení přistoupila zodpovědně a uplatnila originální a kreativní postupy. Návrh je v kontextu zadání a vymezených cílů zpracovánu úplně a jasně vymezuje možný rámec rozvoje firmy. Otázka: Co by Vás přimělo k realizaci návrhu a co Vás naopak odrazuje?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů A Cíle práce jsou jasně stanoveny, v logické struktuře, kdy hlavní cíl je rozpracován do dílčích cílů. Na všech úrovních jsou cíle naplněny.
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod A Zvolený přístup k řešení je zcela správný jak na úrovni teoretického vymezení problému, tak na úrovní praktické, tj. v části analytické i návrhové. Autorka vhodným způsobem vymezuje odpovídající obecná východiska, která definují relevantní základ práce. Analytická část je zpracována komplexně, s výrazně kreativním přístupem. Hodnocení vychází převážně z kvalitativních přístupů, což odpovídá zaměření práce. Návrhová část volí netradičně koncipovaný přístup, kdy autorka definuje spíše business strategii s prvky rozvoje značky, než obvyklý business plán. V kontextu vymezeného problému jde o zcela správný přístup.
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A Z hlediska interpretace je důležitá skutečnost, že autorka jasně vymezuje základní myšlenku budoucího podnikání, pro něž zpracovává celou práci. Autorka jasně vymezuje trh, kritéria výběru konkurentů a metodicky přistupuje k jejich hodnocení. podobně systémově přistupuje k hodnocení zákazníků. Správně se zaměřuje na to, jak reální zákazníci hodnotí stávající podniky, kteří představují budoucí konkurenci. Analýza je doplněna hodnocením rizik a vhodně aplikovaným hodnocení obecného okolí. Souhrnné závěry jsou formulovány s využitím metodicky správně uchopené SWOT analýzy. Souhrnné komentáře k výsledkům analýzy jsou správně doplněny vymezením východisek návrhové části.
Praktická využitelnost výsledků A Práce reprezentuje poněkud odlišný přístup k budování nového podniku, kdy vychází spíše z komplexního pojetí business strategie, než z formalizovaných přístupů tvorby business plánu. Tento přístup je možná neobvyklý, ale je jedním možných správných řešení. Autorka navíc jasně vymezuje, jakým způsobem je myšlenku třeba dále rozvíjet a jakou roli bude v tomto hrát klasický podnikatelský záměr. Přínos práce zvyšuje vizualizace některých částí návrhu, ať už jde o business model, logo neb vymezení typického zákazníka. Předložené návrhy dostatečně vymezují strategický rámec chování firmy a jsou prakticky využitelné.
Uspořádání práce, formální náležitosti, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň A Formální stránka je na vysoké úrovni. Vizuální prezentace a grafická úprava je spíše nadstandardní.
Práce s informačními zdroji, včetně citací A V práci neshledávám žádné zásadní formální nedostatky v oblasti citací a práce se zdroji. Autorka využívá široké spektrum zdrojů, které vhodně kombinuje.
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Mráček, Pavel

Práce je excelentně zpracována a díky patrnému smyslu autorky pro precisnost a zodpovědnost nelze prakticky nic zásadního vytknout. Práce jako celek působí logickým a přehledným dojmem. Díky optimálnímu množství ilustračních obrázků pak práce působí také velice svěžím a příjemným dojmem. Výborně zpracovaná analytická část využívá mimo běžných analýz (pro tento typ prací) také např. konkurenčních map či precizně propracovaného mystery shoppingu, který je proveden vč. podrobných reportů uvedených v příloze č. 4. Velice příjemně působí i popis "Typických zákazníků", který je uveden v přílohách č. 17 - 19. V analytické části autorka dovede pracovat s adekvátními informacemi a metodami a vyvozovat z nich jednoznačné závěry použitelné pro další část práce. V návrhové části autorka prokazuje svoji schopnost využívat zjištěných teoretických poznatků i výsledků z analýz pro samotné smysluplné a opodstatněné návrhy. I zde oceňuji přístup autorky a propracovanost. Velice kladně hodnotím také návrh "Brand Identity prism" (kap. 3.2), kde autorka zapojuje mimo jiné také svoji kreativitu v rámci návrhu variant vhodných názvů podniku. Vhodně navrženým nástrojem pro získání věrných zákazníků po start podniku je také nastavení podpory prodeje v podobě slev (str. 122). Snad jediné, co by se dalo v návrhové části podotknout je fakt, že zde není jasné ekonomické přehledové vyjádření, ale pouze odkaz na tvorbu plánu, finančních, kapacitních a komunikačních náležitostí. I přes tuto drobnost práci hodnotím jako velice přínosnou nejen pro samotné návrhy, ale také pro výsledky z analytické části. Přínos pak lze také vnímat v uceleném teoretickém podkladu.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů A
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod A Zvolený postup řešení vhodně směřuje směrem k vytyčeným cílům. Veškeré použité metody hodnotím jako adekvátní, mající v práci svůj jasný důvod. Autorka zde vhodně a správně využívá mj. konkurenčních map či mystery shoppingu.
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A Autorka v práci jednoznačně prokazuje svoji schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich jasné, logické a použitelné závěry.
Praktická využitelnost výsledků A Výsledky práce jsou zcela jistě přínosné a prakticky dobře využitelné.
Struktura práce, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň A Práce má logickou a přehlednou strukturu. Je zde využíváno vhodné terminologie, kterou autorka dovede vhodně využít a bezpochyby jí rozumí. Taktéž jazyková úroveň práce je výborná. Kapitolu věnovanou slevám bych vzhledem k jejímu nastavení popisu vnímal spíše jako nástroj klasické podpory prodeje. Nejedná se zde o klasickou slevu v podobě snížení ceny, ale o akci typu 9+1, resp. dárek za pravidelnou konzumaci. (V práci je tento návrh vhodně zmíněn v obou částech, tj. jak v cenové, tak i propagační části marketingového mixu.)
Práce s informačními zdroji A V práci je využito velkého množství adekvátní informačních zdrojů, které jsou náležitě ocitovány. Autorka zde jednoznačně prokazuje svoji schopnost pracovat s velkým množstvím zdrojů, ze kterých dovede využít to, co je pro práci potřebné.
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 112120