KADAŇKA, J. Návrh koncového efektoru robotu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Matoušek, Radomil

Cílem předložené práce byl praktický návrh a realizace koncového efektoru, vhodného pro manipulaci předmětů s rotační geometrií (koule, válec aj.). Student bezesporu prokázal svůj mechatronický "výcvik" a navrhl, zkonstruoval a naprogramoval efektor uvedené vlastnosti. Praktický a základní výstup této práce tedy hodnotím velmi dobře. V ohledu rešeršní části, i přes omezení dané rozsahem bakalářské práce shledávám bezesporu rezervy. Rovněž vlastní popis kinematické části práce poskytoval větší prostor k vlastní kreativitě. Celkově jde o dobře, z pohledu praktické realizace bakaláře, velmi dobře odvedenou práci.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Parák, Roman

Student Jan Kadaňka ve své bakalářské práci řeší problém Návrh koncového efektoru robotu. Řešení problému vyžadovalo rešerši v oblasti koncových efektorů, kde byli rozděleny podle typu působící síly na objekt. Student se dané části věnuje velice stručně, kapitola vyžadovala větší míru důležitosti vzhledem na téma. Chybí mi popis největších výrobců koncových efektorů a parametrů jednotlivých typů. V praktické části, kde student řeší návrh a konstrukce efektoru mohl rozpísat téma aditivních technologií a zmínit proč si vybral materiál PLA. Popis jednotlivých komponent a návrh mechanismu je dobře členěný a srozumitelný. Chybí mi hmotnost celé konstrukce, vzhledem k tomu, že jedním ze základních parametrů při výběru koncového efektoru pro průmyslového robota je právě tenhle parametr. Návrh elektroniky je přehledný a je zrejmé, že student chtěl vytvořit cenově dostupný koncový efektor, který bude rozšiřitelný v budoucnu o další funkce. Demonstrační úloha se zaměřuje na Pick & Place aplikaci, kde si koncový efektor zjistí přítomnost materiálu při uchycení, což považuji za velmi dobrý nápad. Při přemístnení a položení objektu je nutná asistence obsluhy robota, v budoucnu by se tato funkce dala určitě rozšířit na automatické ovládání, případně na možnost přepínaní ovládaní. Autor zmiňuje, že ťežištěm celé práce je vlastní návrh koncového efektoru s využitím aditivní technologie. Se slovy studenta souhlasím a považuji návrh koncového efektoru za vysoce kvalitní, ať už z konstrukčního hlediska, nebo z hlediska elektronického a programátorského. Z bakalářské práce je patrné, že student věnoval velký objem času vytvoření daného řešení. Písemná část snižuje celkovou hodnotu práce. Obrázky jsou nekvalitní, část znich není zarovnána na střed. Uspořádání bibliografických odkazů je chaotické, rovněž rozložení textu. Jednotlivé části řídícího algoritmu mohly být vloženy do přílohy a do budoucna doporučuji psát proměnné v anglickém jazyce. Předloženou práci doporučuji k obhajobě a hodnotím známkou B / velmi dobře.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 117252