MARUŠEK, M. Zefektivnění zabezpečení bezdrátových sítí [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2009.

Posudky

Posudek vedoucího

Škorpil, Vladislav

Bc. Michal Marušek si vybral práci zcela podle svého zájmu a od začátku na ní pracoval velmi zodpovědně. Pracoval samostatně, připomínky vedoucího akceptoval a drobné nedostatky nesnižují podstatně úroveň jeho práce.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 46/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 18/20
Formální zpracování práce B 17/20
Využití literatury A 9/10
Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Burda, Karel

Hlavními cíli práce bylo popsat a otestovat útoky na bezdrátové sítě LAN (WLAN) a na tomto základě navrhnout a otestovat efektivnější zabezpečení těchto sítí. První cíl byl splněn na velmi dobré úrovni. Diplomant popsal a otestoval útoky pomocí nástrojů AirSnort a Aircrack-ng na WLAN zabezpečené protokolem WEP a útok na WLAN zabezpečené protokolem WPA nebo WPA2 v režimu PSK. Druhý cíl práce je splněn pouze na uspokojivé úrovni. Autor doporučuje skutečně jen ta nejdůležitější bezpečnostní protiopatření (minimalizace dosahu, silný protokol a silné heslo). Jiná možná opatření, jako je například použití šifrování na síťové (IPSec) nebo transportní (TLS) úrovni, využití metody WPS (Wi-Fi Protected Setup) apod., nejsou uvedena. Z věcného hlediska práci považuji za velmi dobrou. Autor obsáhle popisuje fungování sítí WLAN a jejich bezpečnostní protokoly. Provádění útoků je popisováno podrobně včetně příkazů a výpisů. Nedostatkem jsou nevydařené pokusy o vlastní formulace jako např. na s. 14 "Cieľom zabezpečenia bezdrôtových sietí je zamerať sa na aktuálnu mieru zabezpečenia dát, na ktoré musí užívateľ v dnešnej dobe dbať." nebo na s. 15 "Kryptografia je obecne proces hľadania alebo skrývania informácií". Autor uvádí i některá matoucí tvrzení. Např. z tvrzení na s. 18 lze chybně usuzovat, že pakety přenášené v sítích WLAN mají délku buď 64 nebo 128 bitů. Z hlediska výsledků lze práci použít k získání přehledu o zabezpečení WLAN a jako dobrý návod pro útoky na sítě WLAN. Co se týká bezpečnostních protiopatření, tak jsou uvedena pouze ta nejnutnější. Z formálního hlediska je práce na průměrné úrovni. Je v ní řada překlepů a pravopisných chyb (např. s. 1, 12. ř. "partície", s. 4, 12. ř. "Mbps" namísto "Mb/s", s. 4, ř. 21 "900MHz" namísto "900 MHz" atd.) a některé obrázky (např. s. 18) evokují namísto charakteru technické zprávy, že práce je spíše reklamní brožurou. Celkově práci hodnotím 84 body, tj. Velmi dobře.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání B 16/20
Odborná úroveň práce A 45/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse B 16/20
Formální zpracování práce C 7/10
Navrhovaná známka
B
Body
84

Otázky

eVSKP id 21727