ONDRÁČEK, M. Vliv viskozity tlustovrstvé pasty před tiskem na formování vrstev [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Klíma, Martin

Zadání práce bylo splněno s drobnými rezervami. Student prostudoval základy tlustovrstvé technologie se zaměřením na proces výroby, dále pak základy reologie, měření viskozity a teorii míchání kapalin. Při zpracovávání teoretického základu samostatně využíval literaturu. Praktická část práce zahrnovala návrh testovacího motivu pro vyhodnocení rovinnosti a ostrosti tisku. Student si osvojil proces ovrstvování sít pro sítotisk, obsluhu viskozimetru Sheen CP1, sítotiskového poloautomatu Aurel a práci s mikroskopem. Do laboratoře docházel pravidelně, problémy s měřením řešil konzultací. Student proměřil chování tlustovrstvých past v procesu tisku a formování vrstev v závislosti na viskozitě s ohledem na parametry síta dle zadání. Práci komplikovala dlouhodobá porucha pece pro výpal tlustovrstvých obvodů, proto byly některé vzorky zkoumány pouze po zasušení. Diskuze výsledků obsahuje nestandardní formulace, což nepřispívá k jejich přehlednosti. Student se občas odklání od technického jazyka. Práci bych označil za přínosnou zejména v oblasti měření viskozity tixotropních kapalin, konkrétně tlustovrstvých past, a oblasti optimalizace procesu tisku tlustých vrstev.

Navrhovaná známka
B
Body
80

Posudek oponenta

Švecová, Olga

Student Michal Ondráček se ve své bakalářské práci věnoval problematice související s vlivem viskozity tlustovrstvé pasty před tiskem na formování vrstev. Zadání práce odpovídá svým rozsahem i svou náročností požadavkům na bakalářský projekt. Předložená bakalářská práce splňuje zadání z velké části. Z odborného hlediska má práce dobrou úroveň. Student rozdělil práci do několika kapitol. První kapitoly práce věnují pozornost teoretickým poznatkům z oblasti tlustovrstvé technologie a poznatkům z oblasti reologie kapalin a měření jejich viskozity. V následujících kapitolách práce jsou představeny experimentální postupy a výsledky praktického měření. V experimentální části práce chybí popis podmínek, za kterých se měření provádělo (teplota, nastavení viskozimetru atd.). Při měření viskozity TLV pasty bych uvítala použití statistické metody a nalezení průměrné hodnoty viskozity a následně porovnání teto hodnoty s údaji uváděnými výrobcem v technickém listu pasty a také sestrojení tokové křivky pro každou zkoumanou TLV pastu. Dalším nedostatkem je využívání TLV pasty s prošlou dobou použitelnosti, což znehodnocuje dosažené výsledky výzkumu. Při měření závislosti viskozity na čase míchání, měl student podle zadání navrhnout způsob míchání TLV pasty. Zde bych očekávala popsat praktické doporučení přípravy TLV pasty před tiskem. V závěru jsou shrnuty výsledky provedené práce a chybí zde doporučení pro další výzkum v oblasti ovlivňování kvality tisku TLV pasty z hlediska její viskozity. Praktickou a teoretickou částí své práci student dokázal, že se orientuje v řešené problematice. Formální stránka předložené bakalářské práce je na velmi dobré úrovni. Úroveň jazykové stránky práce je dobrá, v práci se vyskytují chyby drobného charakteru. Grafická úprava celé práce je na velmi dobré úrovni. V práci použité a uvedené studijní prameny jsou vhodně vybrané. Předložená práce svým obsahem odpovídá úrovni bakalářské práce. Student Michal Ondráček vypracovanou bakalářskou prací prokázal schopnosti hodné bakaláře. Navrhuji hodnocení bakalářské práce stupněm dobře.

Navrhovaná známka
C
Body
76

Otázky

eVSKP id 54766