SKOUMAL, J. Studenti sobě - Studentské centrum Poříčí [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. .

Posudky

Posudek vedoucího

Jura, Pavel

Průběžná aktivní práce studenta, od prvotního konceptu až po dopracování. Objemový koncept s vnitřním dvorem i dispoziční koncept s netradičně řešeným trojtraktem jsou provedeny kvalitně. K celkově zdařilému výsledku výrazně přispívá civilní a kultivované řešení fasád, naproti tomu garážový provoz se šikmým stáním a řešením komunikací poněkud snižuje jinak výraznou přesvědčivost projektu. Otázky a náměty k obhajobě: Upřesněte řešení dvorní fasády – způsob otevírání (větrání), řešení zábradlí apod.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování aktivní
Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Machovský, Tomáš

Decentní konzervativní architektonické řešení. Dům velmi dobře zapadá do kontextu, nicméně jeho výraz je těžkopádný a postrádá jistou lehkost a frivolnost domu pro studenty. Autor předkládá silný a jasně formulovaný názor na řešení zadání. Dům je pěkný.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení A Návrh předpokládá řešení pozemku v podobě dvou vložených podélných hmot – vyšší přimykající se hotel Austelitz a nižší rovnoběžné s ulicí Vídeňskou. Mezi tyto hmoty je vloženo otevřené, veřejně přístupné atrium na úrovni 2.NP. Uskočení nižší hmoty vytváří na rohu předprostor. Vyšší hmota měřítkově koresponduje s frontou domů na Táborského nábřeží a tuto frontu uzavírá, nižší hmota se naopak odkazuje k zástavbě na protější straně ulice a rovněž podporuje dominantu kostela sv. Leopolda. Přínosem řešení je rozložení objemu na dvě hmoty a respektování měřítka okolních domů. Vyšší dům, umístěný v druhém plánu je zajímavým urbanistickým prvkem.
Architektonické řešení A Decentní a konzervativní architektonické řešení, čisté proporce, přirozené a jasně čitelné měřítko. Horizontalita objemů a okenních otvorů je podpořena horizontálním použitím cihelného pásku. Výrazem a barevným řešením dům odkazuje spíše k nějaké instituci; jako domu pro studenty mu chybí jistá lehkost, svobomyslnost, ležérnost a frivolnost. Nároží nížší hmoty postrádá pevnější roh, dům jakoby kulhá, či padá na roh.
Provozní řešení B Umístění menzy při uliční fasádě je přínosem oživující městský parter. Propojení menzy s prostory bydlení je výhodou, stejně tak umístění kolárny. Jako diskutabilní považuji propojení Táborského nábřeží a Vídeňské ulice skrze vnitřním atrium. Návrh postrádá hlavní vstup do studentského bydlení v podobě recepce, nebo vstupní haly. Přínosem návrhu je oddělení privátních obytných buněk, orientovaných vně domu, a společenských prostor orientovaných do společného atria.
Technicko konstrukční řešení A Autor představuje jasné konstrukční řešení. Návrh se vyznačuje poddimenzovanými velikostmi šachet pro tzb.
Formální úroveň E Zvolená barevná prezentace působí trochu ponuře až depresivně, což je patrné zejména na vizualizaci vnitřního atria. Černobílý zákres ne zcela zdařile prezentuje zámět autora. Použití měřítka cihelného pláště na fasádách neodpovídá reálné velikosti cihel a ve výsledku mění charakter, měřítko a výraz domu.
Navrhovaná známka
B
Body
80

Otázky

eVSKP id 39634