ŽANDA, M. Virtuální zprovoznění robotického pracoviště pro aditivní výrobu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Bražina, Jakub

Předložená diplomová práce je zpracována na vysoké úrovni. Kolega Žanda se tématu zhostil velmi svědomitě a aktivně konzultoval průběh řešení. V rámci rešeršní části je popsán aktuální stav řešené problematiky následován podrobným rozborem technologií pro aditivní výrobu. Tento rozbor poskytuje dobrý přehled v oblasti aditivních technologií a jejich využitelnosti pro robotické manipulátory. Následuje praktická část, kde bylo cílem virtuálně zprovoznit robotické pracoviště pro aditivní výrobu nacházející se u průmyslového partnera. V praktické části oceňuji zejména model v prostředí SIMIT reprezentující chování robotického extruderu. Díky tomu bylo možné simulovat chování pracoviště a virtuální zprovoznění umožňuje vytvořit a testovat robotické a PLC programy a vizualizaci, které mohou být bezprostředně nasazeny v reálném provozu. Na základě výše zmíněného musím konstatovat, že práce splnila všechny dílčí cíle a doporučuji ji k obhajobě s hodnocením výborně A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Štěpánek, Vojtěch

V rešeršní části diplomové práce jsou shrnuty základní pojmy z témat digitalizace a automatizace výrobního systému včetně výčtu softwarových prostředků k tomu určených. V kapitole 3 jsou přehledně popsány jednotlivé aditivní technologie a zhodnoceny jejich silné a stinné stránky. V kapitole následující jsou uvedené jednotlivé prvky výrobního systému, se kterými autor pracuje během praktické části diplomové práce. V této části je popsáno adekvátním způsobem virtuální zprovoznění zvolené robotické buňky. Kladně hodnotím popis datových struktur, které jsou komunikované mezi jednotlivými částmi buňky (robot, extruder, nadřazené PLC). Zároveň kladně hodnotím vytvoření detailní odezvy virtuálního extruderu v prostředí simulačního nástroje SIMIT, čímž se podobnost mezi virtuálním a reálným dvojčetem výrazně zvýšila a lze očekávat lepší výsledky z pohledu predikcí nebo reálného zprovoznění. V diplomové práci nechybí ani analýza rizik včetně výčtu směrnic a nařízení, dle kterých je nutné konstruovaný výrobní systém posuzovat. Navržení bezpečnostích opatření pro minimalizaci rizik práci logicky uzavírá. Celkově hodnotím práci výborně – A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 149318