OLEKŠÁKOVÁ, N. Proluky – prázdná místa uvnitř Brna [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Kopáčik, Gabriel

Lze ocenit pečlivé zkoumání možností místa, hledání limitů pro maximální ekonomické využití pozemku a zachování hygienických standardů. Odskočení nároží od uliční čáry ale není jen úlitbou požadavkům oslunění a osvětlení, ale také příležitostí pro diferenciaci veřejného prostoru, malé náměstíčko by zde mohlo být (za předpokladu výhledové dostavby protějšího rohu) užitečné. Architektonické, provozní a konstrukční řešení tvoří vyvážený celek. Jednotlivé funkční úseky a dispoziční návrh jsou promyšlené, ekonomické a odpovídají stavebnímu programu a realizovatelnosti obvyklými nástroji v prostředí města Brna. Podnětné je zamyšlení o možných přínosech a rizicích symbiózy studentů a seniorů v jednom objektu v úvodním abstraktu, škoda, že to nebylo ještě dále podrobněji rozvinuto, neboť z toho vychází celková základní idea řešení. Zejména ale postrádám souhrnnou plošnou a prostorovou bilanci (hrubá podlažní plocha, užitková plocha, obestavěný prostor). Zvolená stavební konstrukce včetně detailů jsou standardní a vhodné pro tento druh objektů. Architektonický návrh je výrazem funkčního řešení, design nevybočuje a je v lokalitě akceptovatelný, nicméně průčelí bytového domu orientované do náměstí by si asi vyžádalo kreativnější přístup, chybí průkazná vizualizace. Výše popsané nedostatky nejsou zásadní, neovlivní celkové řešení, lze je přičíst na vrub špatnému časovému rozvržení prací, což při tak rozsáhlém objemu je do jisté míry pochopitelné. Předpokládám ale, že alespoň při obhajobě doloží studentka, že by byla s to práci dokončit.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování C Studentka pracovala se zaujetím, systematicky a samostatně. Postupovala logicky od analýzy, přes variantní urbanistický návrh až po architektonicko-urbanistickou studii vlastního nároží, což bylo hlavní náplní práce. Předmětem bakalářské práce byl také výběr parcely a formulace stavebního programu. Zde lze ocenit volbu složité lokality, která umožnila studentce nejen naznačit řešení aktuálních potřeb města Brna, ale také prokázat znalosti potřebné ke zvládnutí architektonické profese. Časově náročné hledání základních podmínek a možností dostavby vybraného území se odrazilo v závěru prací, kdy chyběl čas potřebný pro kvalitní adjustaci vizualizací.
Navrhovaná známka
C
Body
75

Posudek oponenta

Joja, Marie

Předložená bakalářské práce je vypracována na odpovídající úrovni, studentka splnila zadání.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení B Bakalářská práce zpracovává téma proluky v městské části Brno Zábrdovice. Práce obsahuje analýzu urbanistické koncepce, která je zaměřena na významné městotvorné aspekty. Studentka pomocí čitelných schémat popisuje práci s hmotou navrhovaného doplnění bloku. Řešení, ačkoliv na první pohled velice formální, je v dalších krocích dostatečně obhájeno. Veřejný prostor vzniklý ustoupením hmoty od uliční čáry, vhodně navazuje na veřejné funkce v přízemí a poskytuje odstup od hustého provozu přilehlé křižovatky. Otázkou je, zda použitá zeleň bude opravdu funkční. Navržený městský dům v proluce svojí hmotou respektuje okolní zástavbu a zohledňuje stanovené parametry. Z urbanistického hlediska jsou navržené hmoty funkční.
Provozní řešení B Koncept návrhu pracuje s myšlenkou bytů mezigeneračního pronájmu, konkrétně pro studenty a seniory. Dispozice jednotlivých objektů jsou vypracovány s malými nedostatky. Společné prostory v exteriéru i interiéru jsou jasně definovány a je otázkou reálného zabydlení, zda budou efektivně splňovat navrženou funkci a prostorové nároky. Problém hluku z hustého provozu v okolí řeší pavlačovým uspořádáním dispozic, které zároveň příhodně umisťuje na severní fasádu navrženého objektu a využívá je pro vzájemné prolínání individuálních a společných zón.
Technicko konstrukční řešení B Konstrukční řešení je prezentováno v ucelené formě s výkresy detailů.
Architektonické řešení B Nárožní objekt je zpracován ve velice střídmém stylu, studentka pracuje s jednoduchým rastrem fasádního uspořádání. Návaznost na historickou budovu je řešena pásem pavlače, v čemž nevidím zásadní problém, ale způsob ukončení ve druhém podlaží a vytvoření hluchého prostoru do ulice v přízemí považuji za nevhodné. Materiálové řešení je naznačeno v textovém popisu (kovové sítě apod.), nicméně by zasloužilo větší pozornost a rozpracovanost ve finální prezentaci. Absenci vizualizací můžeme připisovat časovému presu, ale v porovnání s kolegy je projekt nedostatečně prezentován po vizuální stránce, konkrétně 3D zobrazení pohledů z ulic Příkop a Bratislavská.
Formální úroveň C Studentka prokázala schopnost kvalitního urbanistického návrhu v rámci městského prostředí. Z architektonického hlediska bych ocenila podrobnější prezentaci navržené hmoty budovy v rámci dané ulice a přilehlé lokality.
Navrhovaná známka
B
Body
80

Otázky

eVSKP id 159599