NOVOTNÝ, M. Programy pro výpočet nejistoty měření metodou Monte Carlo [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.
Cílem diplomové práce bylo provést posouzení generátorů náhodných čísel využívaných v různých softwarových prostředích a vytvořit v těchto prostředích program umožňující výpočet nejistoty měření metodou Monte Carlo. Diplomová práce navazovala na předchozí semestrální projekt. Student v průběhu celého období vykazoval velké pracovní úsilí, obzvlášť při testování generátorů pseudonáhodných čísel. V práci jsou navíc ukázány možnosti využití různých softwarů, i volně dostupných, pro výpočet nejistoty měření metodou Monte Carlo. Diplomant pracoval samostatně a systematicky, dostavoval se k domluveným ústním konzultacím a předkládal průběžně výsledky své práce.
Předložená diplomová práce se zabývá problematikou výpočtu nejistot měření podle různých metodických postupů a jejich vzájemného porovnání. Tematické zaměření diplomové práce je aktuální a zadání koresponduje s požadavky na rozsah a úroveň podle nového kreditového systému. Diplomová práce je rozčleněna do 12 kapitol včetně úvodu, závěru, seznamu literatury a seznamu příloh. Součástí práce je seznam obrázků a tabulek. Rozsah diplomové práce včetně příloh činí 79 stran. Teoretická část práce (kap. 2 – kap. 5) vychází z kvalitní literární rešerše. Diplomant čerpal z 23 zdrojů, jejich citace je v souladu pravidly bibliografických citací dle ČSN ISO 690. V kap. 2 je uveden popis metodiky kvantifikace nejistot přímých a nepřímých měření podle postupů GUM (Guide to the Expression of Uncertainty in Measurement). Diplomant čerpal z různých literárních zdrojů a nepodařilo se mu sjednotit používané symboly a to snižuje orientaci v textu. Metodika výpočtu nejistot metodou Monte Carlo je popsána v kap. 3. Diplomant používá jiné symboly pro aritmetický průměr a směrodatnou odchylku než v kap. 2. Testování generátorů náhodných čísel diplomant stručně uvádí v kap. 5, která má nadbytečně vnořené 2 úrovně číslování. Vlastní realizační část diplomové práce je uvedena v kap. 6 – kap. 10. V kap. 7 diplomant realizoval výpočet nejistot nepřímého měření proudu klasickou numerickou metodou podle metodiky GUM. Postup kvantifikace nejistot je správný, výhrady mám pouze k formální stránce: názvy tabulek 7. 3 – 7. 5 nekorespondují s obsahovou náplní měření. v tabulce 7. 5 jsou v posledním sloupci uvedeny hodnoty vypočítaných nejistot bez jednotek, dále není zřejmé, jaký je rozdíl mezi parametrem „Hodnota nejistoty“ a „Standardní nejistota“. V kap. 8 diplomant vyhodnotil nejistoty nepřímého měření proudu podle postupových kroků metody Monte Carlo ve třech programových prostředích Matlab 2010b, LabVIEW 2013 a GNU Octave. V textu jsou v minimální míře používané zavedené symboly a tím je snížena přehlednost obsahové stránky. Za zdařilou považuji kap. 9, ve které diplomant uvádí porovnání dosažených výsledků při výpočtech nejistot nepřímého měření proudu a to formou tabulek s hodnotami sledovaných statistických parametrů. Větší názornosti by bylo dosaženo pomocí grafického porovnání pravděpodobnostních intervalů pokrytí vyhodnocených nejistot. Diplomant splnil zadání diplomové práce v celém rozsahu. Za velmi přínosnou část diplomové práce hodnotím testování generátorů pseudonáhodných čísel v 5 různých programových prostředích (Matlab 2010b, LabVIEW 2013, Excel 2013, Maple 17, GNU Octave) na několika vybraných statistických testech. Souhrnně lze konstatovat, že diplomová práce je po odborné stránce na velmi dobré úrovni a svědčí o inženýrských schopnostech diplomanta. Uvedené výtky jsou převážně formálního charakteru, ale snižují prezentaci dosažených výsledků. Diplomovou práci doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 84589