POBIECKY, M. Nízkopříkonový bezdrátový senzorový uzel [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Krajsa, Ondřej

Student vypracoval bakalářskou práci zabývající se návrhem nízkopříkonového senzorového uzlu. Student v práci popsal dva možné návrhy. První využívající mikrokontroler ATmega328p (Arduino) s externí bezdrátovou částí a druhý návrh využívající mikrokontroler ATmega256FR2 s integrovaným RF modulem. Druhý návrh pak byl realizován. Pro samotnou komunikaci pak student využívá knihovny LightWeight Mesh. Práci lze vytknout textovou část, student měl více popsat výhody a nevýhody jednotlivých návrhů, zaměřit se na její porovnání a také více rozvést softwarovou část. Uvítal bych také dlouhodobá měření spotřeby. Zadání práce přesto považuji za splněné, celkově práci hodnotím 65b, D

Navrhovaná známka
D
Body
65

Posudek oponenta

Koton, Jaroslav

Dle zadání se práce věnuje návrhu senzorového uzlu využívající linkovou vrstvu dle IEEE802.15.4 s důrazem na nízkou spotřebu. Práce v úvodu pojednává o možném vyžití mikrokotroleru ATmega328P, který je součástí Arduino UNO. Protože Arduino UNO má řadu dalších rozhraní, které student neplánuje využít, vnímám velmi pozitivně cestu vlastního návrhu s ATmega328P, kdy je diskutováno snížení spotřeby u jednoduchého zapojení s LED (kap. 5). Takto získané poznatky o nutném nastavení odpovídajících registrů jsou hodnotné, ale nejsou již dále v práci využívány. Po prezentaci modulů XBee a nRF24L01 pro bezdrátovou komunikaci (kap. 3) je uveden mikrokotrolér ATmega256RFR2 (kap. 6) s faktem, že rozhraní dle standardu IEEE802.15.4 má již implementováno. Kap. 3 práce tak ztrácí na svém významu. Text v kap. 7 pak již jen velmi krátce popisuje jeden senzor teploty (TMP102) a jeden senzor světla (ISL29020), kdy jsou jen vhodně převzaty informace z odpovídajících katalogových listů. Přílohy práce pak obsahují navržená schémata a desku plošných spojů (jen v případě řešení s ATmega256RFR), kdy však jakékoliv výsledky praktického ověření chybí. Zadání práce tak bylo splněno jen částečně, neboť z obsahu práce není možné usuzovat správnost návrhu a především funkčnost senzorového uzlu. Během obhajoby tak student nutně musí prokázat funkční řešení vlastního návrhu prezentací komunikace senzorového uzlu se svým okolím, či mnohem lépe, vlastní praktickou ukázkou.

Navrhovaná známka
D
Body
60

Otázky

eVSKP id 101872