SÝKORA, V. Webová aplikace pro návrh planárních filtrů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Raida, Zbyněk

Cílem bakalářské práce bylo napsat v jazyce Python webovou aplikaci pro návrh planárních filtrů. Funkčnost aplikace měla být ověřena pomocí dostupných příkladů a prostřednictvím simulací vybraných filtrů v programu ANSYS HFSS. Zadání bylo beze zbytku splněno, aplikace je dostupná na adrese: https://www.radio.feec.vutbr.cz/filtercalc Student pracoval na projektu soustavně a samostatně, konzultoval pouze podstatné otázky. Do řešení vložil řadu vlastních nápadů, které kvalitě aplikace výrazně prospěly. Výsledná aplikace je uživatelsky velmi propracovaná. Vedle přehledného uživatelského rozhraní či interaktivních grafických výstupů nabízí aplikace i další funkce, jako jsou např. exporty do souborů CSV a DXF. Text bakalářské práce se soustřeďuje na popis vlastního vývoje aplikace. Text je přehledný, technicky přesný a velmi čtivý; slouží jako dokumentace k programu. Bakalářské práci nemám co vytknout a hodnotím ji 95 body.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Kadlec, Petr

Student ve své práci vytvořil online aplikaci v jazyce Python (+ některé části v HTML) pro návrh planárních mikrovlnných filtrů. V souladu se zadáním umožňuje aplikace zvolit typ filtru, řád, aproximaci a frekvenční pásma. Aplikace poté navrhne rozměry mikropásků pro zvolenou realizaci filtru a je umožněn i export přímo do formátu *.dxf. Výsledky získané pomocí naprogramovaných funkcí jsou srovnány s výsledky získanými pomocí full-wave simulací v programu HFSS. Text práce je na dobré jazykové i formální úrovni. Velmi kladně hodnotím, že student psal práci v LaTeXu. Práce je celkem logicky členěna. Velmi pěkně a přehledně je zpracována kapitola 2 popisující samotnou aplikaci, jen bych doporučoval vkládat kódy pomocí prostředí listings, aby na ně šlo v textu snáze odkazovat. Škoda že autor nevěnoval více času odstranění gramatických chyb (zejména v interpunkci) a formální stránce textu (citace literatury či rovnice často nejsou součástí vět, popisky obrázků jsou místy velmi strohé, matematické symboly jsou místy špatně formátovány – např. funkce sin by neměla být kurzívou, to samé fyzikální jednotky, výsledky by měly být ve formátu veličina_=_hodnota_jednotka, rozlišovat mezi indexem kurzívou (ve významu průběžného indexu i = 1, 2, …´) a normálním fontem (význam označení např. epsilon_r – r ve významu relativní) atd. Kód aplikace je psán přehledně a srozumitelně, jen bych doporučil více komentovat, vkládat odkazy na literaturu, kde se nachází použité rovnice, komentáře psát v angličtině. Předložená práce splňuje všechny požadavky na bakalářskou práci a beze zbytku splňuje cíle stanovené zadáním. Otázky k obhajobě: 1) Jak se liší postup návrhu filtru pro eliptickou aproximaci oproti Vámi implementovanému návrhu dle Butterworthovy a Čebyševovy aproximace? Proč jste nepoužil tabelované koeficienty pro návrh s eliptickou aproximací? 2) V textu kapitoly 1 píšete: „Mezi nejdůležitější parametry takového kmitočtového filtru patří řád, který určuje, s jakou přesností filtr dosáhne přenosové charakteristiky…“. Co je to řád filtru a jak jej určujeme? 3) Proč je na Obr. 2.2 rozhodovací blok (podbarven zeleně), když z něj vede jen jedna cesta?

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 159058