SCHWACHULOVÁ, N. Simulace distribuce kontrastní látky v reálném mikrovaskulárním systému [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Studentka ve své bakalářské práci podle zadání prostudovala principy zobrazování perfuze metodami DCE-MRI a seznámila se s poskytnutými datasety 3D mikroskopických snímků cévního řečiště tkání malých hlodavců. V praktické části studentka navrhla a implementovala postupy segmentace, skeletonizace a převodu do grafů a dále výpočtu rozměrů jednotlivých segmentů cévního řečiště. Dále na základě grafů cévního řečiště vytvořila simulátor koncentračních křivek a pomocí softwaru PerfLab provedla odhad perfuzních parametrů. Perfuzní parametry odhadnuté v různých fázích zpracování dat studentka porovnala s literaturou. Práce poskytuje unikátní způsob validace farmakokinetických modelů na realistických datasetech a bude využita v následujícím výzkumu naší skupiny. Objem práce podle mého názoru převyšuje očekávaný objem bakalářského projektu. Studentka pracovala aktivně a samostatně a pravidelně konzultovala svůj postup.
Předložená práce se zabývá simulací distribuce kontrastní látky v reálném cévním řečišti. Práce je členěna do devíti kapitol na 57 stranách. V rámci teoretické části práce jsou popsány základy měření dynamických MR sekvencí s kontrastní látkou (DCE-MRI). Dále je provedena rešerše používáných farmakokinetických modelů. Teoretickou část práce hodnotím jako kvalitně zpracovanou. Z pohledu dalšího kontextu práce bych ale očekával teoretický základ i pro metody zpracování obrazu, které jsou v práci využívány (segmentace, skeletonizace). Praktická část je uvedena popisem použitých dat. Bohužel se čtenář z textu nedozví jakou zobrazovací metodou byly snímky získány. Zvolené datasety byly zpracovány v prostředí PyVaNe do podoby grafových modelů, které jsou následně dál využívány pro morfometrii parametrů jednotlivých cév. Dále je provedeno stanovení celého řečiště, které slouží jako vstup pro samotné modelování perfúzních křivek. Veškerá praktická část je implementováno jako knihovna PerfMikro. Pro evaluaci získaných křivek je proveden zpětný odhad perfúzních parametrů. Výsledky práce jsou přehledně shrnuty a řádně diskutovány. Zadání práce považuji za splněné v celém rozsahu. Po formální stránce mám k práci několik drobných výtek. Členění do podkapitol je někdy příliš podrobné - např. podkapitola 1.4.2 je tak tvořena jednou větou, některé kapitoly v praktické části by mohly být sloučeny do většího celku (např. 4 a 5). U rovnice 1.14 je matoucí použití operátoru pro konvoluci u násobení skalární veličinou. U seznamu symbolů a zkratek bych preferoval abecední řazení. Práce cituje 37 položek literatury. Práci hodnotím jako vysoce kvalitní a svým záběrem přesahuje běžné bakalářské práce. Navrhuji hodnocení výborně (A - 92 bodů) a práci doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 159723