ŠIKULA, R. Skenovací fotoeleasticimetrie [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Škarvada, Pavel

Předkládaná diplomová práce Bc. Radka Šikuly splňuje v plném znění všechny body zadání. Hlavním cílem práce bylo navržení a realizování elektroniky a software dvouosého skenovacího zařízení pro účely skenovací fotoelasticimetrie. Student se seznámil s fotoelasticimetrií, vytvořil elektroniku a naprogramoval firmware mikrokontroléru pro nezávislé ovládání krokových motorů, definoval textový komunikační protokol, vytvořil ovládací software v prostředí Matlab (nested functions gui) a funkčnost zařízení experimentálně ověřil. Úspěšné řešení práce ukazuje na schopnost zorientovat se v rozsáhlé problematice optických komponentů, elektronice a programování. Student pravidelně docházel na konzultace a všechny vzniklé problémy samostatně a systematicky řešil. V práci se nachází několik drobných chyb a nepřesností, základní problematika je ovšem popsána dostatečně. Student se také zúčastnil konference a soutěže studentské tvůrčí činnosti Student EEICT 2013.

Navrhovaná známka
A
Body
94

Posudek oponenta

Palai-Dany, Tomáš

Předložená diplomová práce o celkovém počtu 59 stran se zabývá návrhem a realizací experimentálního zařízení, které umožní lokální měření mechanického namáhání zkoumaného vzorku materiálu na základě testování jeho optických vlastností. Práce sestává celkem z osmi kapitol včetně úvodu, závěru, seznamu obrázků, tabulek a symbolů, a seznamu použité literatury včetně příloh. Obsahem příloh jsou zdrojové kódy programovací části práce. V úvodu práce se autor zabývá problematikou defektoskopických metod umožňujících nedestruktivní kontrolu zejména mechanických parametrů širokého spektra zkoumaných objektů, a to měřením neelektrických fyzikálních veličin automatizovaným pracovištěm. Teoretická část práce sestává nejprve z nutného popisu fyzikální podstaty zadaného problému, kterým je automatizované měření optických parametrů předpokládaného materiálového vzorku v potřebné části sledovaného prostoru pro účely defektoskopie. Třetí kapitola dále navazuje na předchozí poznatky s popisem konkrétní měřící metody – skenovací fotoelasticimetrie. Čtvrtá kapitola zahrnuje obecný popis elektronických i mechanických komponentů předpokládaných pro návrh a následnou realizaci zadaného experimentálního zařízení. Praktická část práce, která je obsahem páté až osmé kapitoly, se zabývá návrhem, realizací experimentální aparatury dle zadání, a dále ověřením činnosti celého pracoviště jako funkčního celku. Předložená diplomová práce představuje dobře zpracované inženýrské dílo a splňuje požadavky zadání ve všech bodech. Práce je napsána v řádném sledu kapitol počínaje potřebnými teoretickými poznatky, s pokračováním ve vlastním návrhu a realizaci experimentálního zařízení pro měření optických parametrů materiálových vzorků metodou skenovací fotoelasticimetrie. Řádná činnost experimentálního zařízení ve finální podobě, jakožto součásti celého měřícího pracoviště, byla rovněž ověřena. Autorovi lze vytknout pouze méně srozumitelný popis programovacích částí práce, který by mohl v částech kódu zveřejněných v textu práce obsahovat ještě více detailní okomentování. Z hlediska analogové části řešené problematiky bych uvítal detailnější informace o elektrických parametrech použitého optoelektronického čidla pro měření intenzity osvětlení. Vzhledem ke skutečnému rozsahu odvedené práce diplomanta, který je dán z převážné části realizací zadaného zařízení a taktéž programovacími pracemi včetně odladění řádné činnosti přístroje ve finální mechanické podobě, nelze brát uvedené připomínky jako závadu práce. Předložená diplomová práce je dobrým dílem a proto ji hodnotím známkou výborně.

Navrhovaná známka
A
Body
94

Otázky

eVSKP id 66724