SMOLKOVÁ, M. Enkapsulace léčiv v termocitlivých micelárních gelech [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Chamradová, Ivana

Předložená diplomová práce je napsána v českém jazyce a poskytuje široký přehled o současných typech polymerních nosičů léčiv, zejména pak termocitlivých kopolymerech. Je napsána stručně a přehledně, nevyčerpávající se u témat, které nejsou hlavním pilířem diplomové práce. Při vypracování teoretické části diplomové práce prokázala studentka pouze základní znalost práce s odborným textem, kdy bylo pro ni velmi těžké uchopit základní myšlenku odborného textu a vhodně ji zapracovat do své literární rešerše. Osobní zaneprázdněnost studentky vedla nesporně k tomu, že bylo využito jen malé procento znalostí a technik popsaných v teoretické části k objasnění enkapsulace léčiv do termocitlivého kopolymerního nosiče. Diskuze má bohužel jen informativní charakter, porovnává jen výsledky mezi sebou, neposkytuje vysvětlení v souvislosti se změnou struktury či chování ovlivněné změnou faktorů jako je přidání léčiva, změna teploty aj. Na druhou stranu, téma i zvládnutí práce s termocitlivými kopolymery patří mezi obtížnější. Studentka záhy pochopila, že odborná práce není jen zvládnutí experimentální části práce v laboratoři a pořízení „surových“ dat, ale rovněž doplnění spočívající v porovnání s odbornou literaturou. Na základě výše uvedených skutečností hodnotím známkou „C“.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání C
Studium literatury a její zpracování C
Využití poznatků z literatury D
Využívání konzultací při řešení práce B
Závěry práce a jejich formulace D
Kvalita zpracování výsledků B
Celkový přístup k řešení úkolů C
Interpretace výsledků, jejich diskuse C
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Pavliňáková, Veronika

Předložená diplomová práce Bc. Miroslavy Smolkové se zabývá studiem enkapsulace léčiv v termocitlivých micelárních gelech. Práce je zpracována na nepříliš vysoké úrovni, a to jak po obsahové, tak i po formální stránce. Práce obsahuje řadu překlepů (první nalezneme už v abstraktu), gramatických chyb a špatně definovaných nebo nevhodně zvolených termínů, „bobtnání“ (str. 22 a 28), na str. 8: „a přírodní cukry, jako je například CHITOSAN“; str. 9: „PLGA kopolymer může vznikat jako ČÁSTICE o různých velikostech a tvarech“). Teoretická část se nečte lehce, autorka často odbíhá od hlavního tématu, text není interpretován v očekávatelných posloupnostech (např. od jednoduchého ke složitějšímu). V práci chybí odkazy na obrázky č. 1, 7, 8 a 9 a některé z nich nejsou v dostatečné kvalitě, chybí některé citace (např. na str. 23: Hang, Pekárek). V práci nejsou seřazeny zdroje a tabulky vzestupně. Také řada citací, které jsou uvedeny v použité literatuře, není uvedena v textu (např. 12, 22, 41-43, atd.). Experimentální část obsahuje řadu výsledků, které nejsou vůbec diskutovány. Hlavního tématu, a to enkapsulace, se autorka dotkla jen velmi okrajově. Zavádějící také je, že některé výsledky, které autorka uvádí v závěru, se neshodují s výsledky, které jsou uvedeny v experimentální části. S ohledem na uvedené skutečnosti hodnotím práci Bc. Miroslavy Smolkové "uspokojivě - D".

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání C
Logické členění práce C
Kvalita zpracování výsledků E
Interpretace výsledků, jejich diskuse E
Využití literatury a její citace D
Úroveň jazykového zpracování E
Závěry práce a jejich formulace E
Formální úroveň práce – celkový dojem E
Navrhovaná známka
D

Otázky

eVSKP id 95880