PINKAVA, J. Optimalizace parametrů při měření magnetické susceptibility technikami NMR [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2009.

Posudky

Posudek vedoucího

Steinbauer, Miloslav

Student v práci vytvořil numerický model pro simulaci vlivu vodivého vzorku na pole tomografu magnetické rezonance. V práci je popsána technika MR zobrazování, použitého při experimentálním ověření výsledků simulace, dále je zde uveda základní teorie fyziky magnetických polí. Práce splňuje zadání, pouze postrádám hlubší srovnání naměřených dat s numerickou simulací. Rovněž není zcela jasné, jakým způsobem bylo vypočteno reakční magnetické pole v grafech 31 a 32, neboť na ně není v textu odkaz. Po formální stránce je práce na dobré úrovni, občas se vyskytují gramatické chyby či chyby ve formátování, jako orámovaný vztah (41) nebo nižší kvalita obrázků 4, 5.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 46/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 18/20
Využití literatury B 8/10
Formální zpracování práce C 15/20
Navrhovaná známka
B
Body
88

Posudek oponenta

Bartušek, Karel

Práce se zabývá optimalizací parametrů při měření magnetické susceptibility technikami magnetické resonance. Popis magnetického pole, měření susceptibility, principu magnetické resonance i řešení 2D a 3D v programu ANSYS je dostatečně podrobný. Byly vypočítány mapy magnetického pole použitého fantomu pro dva materiály a výsledky byly porovnány s měřením na MR tomografu. Bylo dosaženo dobré shody výsledků, i když u mědi byla změna magnetického pole v okolí materiálu velmi malá. Práce je věcně správná, ale sled není logický. Zbytečně jsou rozděleny části popis a řešení 2D a popis použitého řešení 3D v kap. 6. Podobně působí i popis a maměřené výsledky včetně jejich zpracování. K práci mám následující připomínky: V práci je nutné dodržovat zvyklosti při psaní. Jde o typy písma, označení vektorů a pod. V mnohých případech se typy písma pro stejnou proměnnou stídají. Např. ...Omezíme-li se na objem ?V, vytéká z ... a v další větě ...V případě, že hustota náboje ? v objemu ..V není nulová, a v celé práci podobně. Popisy a definice uvedené v kapitolách 2.1 - 2.3 by byly vhodné uvést v příloze práce. Zvýší to kompaktnost práce. Některé fomulace by bylo vhodné přeformulovat ....Susceptibilita je magnetická velicina, toho se využívá při jejím měření. Obr.8. - na pravém obrázku je elektronika MR tomografu, kterou považuji za důležitou část systému a ne za obslužné přístroje. Popis obt.17 je stručný až je nepřesný. Rovnici číslo 29 je nutné vysvětlit. Odečítáte od B0 celkový počet protonů Np. Je to fyzikálně nesprávné.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 18/20
Odborná úroveň práce B 41/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse C 15/20
Formální zpracování práce C 7/10
Navrhovaná známka
B
Body
81

Otázky

eVSKP id 22301