HLAVÁČOVÁ, J. Analýza organických látek v systému půda-biouhel-salát [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Mravcová, Ludmila

Studentka Josefína Hlaváčová se ve svojí práci zaměřila na analýzu polycyklických aromatických uhlovodíků. Pro svoje analýzy zvolila systém půda, biouhel a salát. Její práce navazovala na další experimenty jiných studentů. Ze začátku se potýkala s problémy týkající se instrumentální techniky, kdy kvůli nefunkčnosti extraktoru musela zcela znovu optimalizovat novou metodu extrakce pro tři rozdílné materiály. Toto se jí podařilo, ale nestihla už analyzovat původně zamýšlené množství vzorků. Během laboratorní činnosti byla samostatná a aktivní, hojně využívala konzultací a nenechala se odradit počátečními problémy. Naučila se pracovat na přístroji GC/MS/MS a také vyhodnocovat získané výsledky. Získaná data jsou jistě zajímavá, ale do budoucna musí být provedeno větší množství analýz pro potvrzení některých hypotéz a možných efektů. Celkový přístup studentky zadaným úkolům byl výborný a její práce spolehlivá a pečlivá.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury B
Kvalita zpracování výsledků A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Řezáčová, Veronika

Studentka Josefína Hlaváčová předkládá svou bakalářskou práci na téma „Analýza organických látek v systému půda-biouhel-salát“. Konkrétně je pozornost zaměřena na 16 polycyklických aromatických uhlovodíků (PAHs) a jejich stanovení v půdě, v biouhlu a salátu, který byl vypěstován na těchto substrátech v různém uspořádání. Práce je klasicky členěna a naplňuje celkem 64 stran. Teoretická část na 18 stranách shrnuje základní informace o biouhlu, jeho přípravě, vlastnostech a využití. Následuje kapitola týkající se organických látek v biouhlu se zaměřením se na PAHs a metody analýzy PAHs v předmětných matricích. Experimentální část má obvyklou náplň a na 10 stranách jsou uvedeny také postup přípravy vzorků a charakteristiky biouhlu, půd a metody stanovení. Výsledky jsou zpracovány na 11 stranách především ve formě grafů s jejich krátkým popisem. Konkrétní číselné údaje pak přináší příloha (12 tabulek na 12 stranách). Závěr vhodně shrnuje dosažené výsledky. V práci je odkázáno na 44 literárních zdrojů. V předložené bakalářné práci se vyskytují diskutabilní formulace a určité formální nedostatky – chybějící čárky v souvětích, chybně umístěné exponenty u chemických značek iontů, některé obrázky a tabulky bez odkazů v textu aj. Tato bakalářská práce však představuje dílčí krok v rozsáhlé oblasti studia biouhlů a jejich využití. K její náplni a dosaženým výsledkům, i když někdy překvapujícím, nemám zásadních připomínek. Práci doporučuji k obhajobě a vzhledem k odvedené experimentální práci hodnotím stupněm A/ výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování B
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 149026