KUŘÁTKO, J. Havárie způsobené vodním rázem [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Himr, Daniel

Bakalářská práce je zaměřena na praktické dopady hydraulického rázu na potrubní systém. Student nejprve uvedl matematický popis obecného proudění a proudění v potrubním systému. Následně popsal chování kapaliny v potrubí za neustálených podmínek, vysvětlil pojem „vodní ráz“, mechanismus jeho vzniku a popsal prvky používané pro jeho zmírnění. Následně uvedl několik příkladů z průmyslové praxe, kde hydraulický ráz způsobil poškození systému. Jedná se o téma náročné na rešeršní činnost, protože nehody způsobené vodním rázem nejsou příliš populární téma a snahou provozovatelů zařízení je spíše informace tajit, než je publikovat, takže získat dobrý popis konkrétních událostí není jednoduché. Student pracoval samostatně s občasným využitím konzultací. V teoretických částech práce mohl být lepší textový popis a vysvětlení, proč je zrovna tato pasáž důležitá, což by výrazně zlepšilo plynulost četby. V praktické části se student mohl pustit do odvážnějšího rozboru, kterým by kompenzoval nedostatečnost informací ve zdrojových dokumentech, i když by se vystavil riziku nepřesností. Práci však doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Hudec, Martin

Předložená bakalářská práce se na první pohled jeví stylisticky i typograficky velmi zdařile. Je logicky uspořádána do celkem 6 kapitol, z nichž první tři obsahují popis obecných fyzikálních zákonitostí řešené problematiky. Při hlubším studiu obsahu teoretického úvodu pozorný čtenář zjistí, že se jedná o didakticky vyvážený, seriózně okomentovaný kompilát neurčitě citovaných pramenů, které v jednom konkrétním případě odkazují na ruskojazyčné stránky, které zjevně nerespektují autorská práva a zveřejňují anglosaskou odbornou literaturu bez uvedení jejího názvu a autorů, viz. str. 15, odst. 3.3. Po formální i obsahové stránce nelze této části práce nic vytknout, kromě autorova konstatování, že uvedené vztahy a rovnice odvodil. V následující kapitole pojednávající o protirázových ochranách čerpá autor z více literárních pramenů, uvádí zde přehled a funkci jednotlivých zařízení. Jejich popis a úroveň textu vykazuje značné rozdíly, patrně v závislosti na citovaném zdroji, objevují se zde neobratné termíny, které nejsou oponentovi známy v oblasti technické terminologie, jako příklad uvedu pojem zátkové ventily na str. 18. Klesající informační kvalita práce pokračuje v podkapitole 4.2 o vzdušnících, kde její závěr slibuje zázračné řešení náhrady zastaralých větrníků v podobě tlumičů rázu založených na principu oddělovacím pístu, který brání rozpouštění plynu v kapalině s odkazem na zdroj reklamního videa umístěného na veřejně sdílené platformě. Autor zde absolutně pominul existenci membránových nebo vakových vzdušníků. Celkové shrnutí poznatků této kapitoly je provedeno autorem v samotném závěru práce a s jeho zněním nelze jednoznačně souhlasit. Poslední kapitola je věnována samotné podstatě práce, která vychází z jejího názvu, jsou to různé havárie potrubních systémů, které měly společný jmenovatel v hydraulickém rázu. Autor zde vybral zajímavou pětici nehod z nedávné historie, ve stručnosti popsal základní parametry a provoz, který předcházel nehodám a uvedl výsledky vyšetřování pravděpodobných příčin. V této části se podařilo autorovi udržet stabilní úroveň interpretace popisovaných skutečností pouze s drobnými chybami, např. str. 26, odst. 5.2 záměna slov turbína a čerpadlo nebo nepřesnostmi na téže straně, odst. 5.3, kde celkový průtok nebyl 330 litrů, nýbrž 10 000 litrů za sekundu. Informačně a věcně zajímavá část tvoří sotva čtvrtinu práce a nikterak nekoresponduje a nevyužívá obsáhlého matematického aparátů uvedeného v předchozích kapitolách. Celkově lze říci, že práce splnila zadání v omezené míře, je zpracována na proměnlivé úrovni a působí dojmem, že forma předčila obsah. Nelze jednoznačně určit míru vlastní tvůrčí práce autora, ale s jistotou lze vyvrátit nelichotivý výsledek elektronické kontroly národního registru závěrečných prací, který je ovlivněn administrativní chybou v procesu odevzdání bakalářské práce. Práci hodnotím stupněm C a doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita D
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry E
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii D
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací C
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 149334