WIESNER, J. Generátor signálu řízený AVR [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Roubal, Zdeněk

Student se během semestru plně věnoval bakalářské práci. Nejprve navrhl digitální desku pro řízení celého generátoru, u ní vytvořil intuitivní ovládání vhodné pro zamýšlená magnetická měření. Dále navrhl desku s přesnými D/A převodníky umožňující generovat libovolný průběh signálu a nastavit jeho amplitudu a offset. U jejího návrhu dodržel zásady kombinace digitálních a analogových obvodů. Obě desky realizoval a oživil. Celý generátor založený na principu DDS sestavil a ověřil jeho funkčnost. Naprogramoval demagnetizační průběh s možností spouštění a je možné přidal i další speciální průběhy. Jediným problémem, který se nepodařilo stihnout odstranit bylo čtení z externí paměti RAM. To ovšem nijak nesnižuje kvalitu práce, která svědčí o orientaci studenta v problematice. Zadání bylo plně splněno.

Navrhovaná známka
A
Body
94

Posudek oponenta

Steinbauer, Miloslav

Cílem práce byl návrh generátoru signálu libovolného průběhu se spektrem do 20 kHz, primárně určeného pro generování budicích signálů pro magnetická měření. Předložená práce má 38 stran plus přílohy, je rozdělena do celkem 7 kapitol. V úvodní kapitole student popisuje základní postupy při měření magnetických materiálů, pro které má navrhovaný generátor sloužit. Druhá kapitola se krátce věnuje principu DDS a na ni navazuje 3 kapitola, obsahující vlastní návrh koncepce i obvodového řešení DDS. Byl zvolen originální postup, kdy generátor využívá tři DA převodníky: jeden na vlastní syntézu časového průběhu, druhý moduluje jeho amplitudu a třetí pak generuje offsetové napětí, které je k základnímu signálu přičteno sumačním zesilovačem. Toto řešení tak využívá plnou šíři bitového slova DA převodníku, bez ohledu na amplitudu či offset generovaného signálu. Kapitola 5 popisuje velmi detailně a čtivě postup oživování a odstraňování chyb při realizaci a uvádění do provozu, v kapitole 6 je popsán vytvořený program. Práce je psána strukturovaně a přitom poutavě. Po formální stránce obsahuje několik překlepů (např. vynutí namísto vinutí na str. 18), ovšem jinak je její kvalita spíše nadprůměrná – text je bohatě doplněn obrázky, schématy a fotkami, v případě popisu programového vybavení pak částmi programového kódu. Samotné zařízení bylo evidentně konstruováno pečlivě, student se snažil dodržet zásady správného návrhu smíšeného analogově-digitálního zařízení. Vytvořené zařízení je zřejmě funkční, jak dokládají fotografie a skeny naměřených průběhů. Zadání tedy považuji za zcela splněné a práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
91

Otázky

eVSKP id 65825